Az eredmények azt mutatták, hogy nők esetében hetente mindössze két maréknyi dióféle fogyasztása ugyanannyival hosszabbíthatja meg az életünket, amennyivel heti négy órányi kocogás. A Harvard Egyetem kutatói azt is kiderítették, hogy azok a szívbetegség magas kockázatának kitett nők, akik hetente legalább öt napon fogyasztottak egy evőkanálnyi mogyoróvajat, a szívroham közel fele akkora kockázatának vannak kitéve, mint azok a nők, akik hetente legfeljebb egy adagot ettek. Azokban a kamaszlányokban pedig, akik hetente legalább egy adag mogyorót fogyasztottak, jelentősen alacsonyabb a csomós mell kialakulásának kockázata. A csomós mell az emlődaganat fokozott kockázatát jelezheti.
Nem hizlalnak azonban a diófélék? Eddig körülbelül 20 klinikai kísérletet végeztek a diófélék és a testsúly kapcsolatáról, és egyik sem mutatta ki a várható testsúlynövekedést. A dióféléket fogyasztó személyek, akik naponta egy-két maréknyit fogyasztottak, vagy kevesebbet híztak, mint a kutatók várták, vagy egyáltalán nem híztak, vagy egyenesen fogytak.
Hogyan tűnhet el 30 000 kalória az éterben? Az egyik elmélet szerint a diófélék sejtfalainak nagy része emésztetlen áthalad a gyomor-bélrendszerünkön, ami az eltűnő kalóriák mintegy 10 százalékát teszi ki. További 70 százalékért az felelős, hogy a diófélék nagyobb teltségérzést biztosítanak, mint más élelmiszerek. A maradék 20 százalék eltűnése pedig annak köszönhető, hogy a diófélék felgyorsítják az anyagcserét, tehát amikor dióféléket fogyasztunk, többet égetünk el a saját testzsírunkból.