A londoni The Royal College of Physicians (Királyi Orvosi Kollégium) szerint a magán gépkocsikra és az épületek bejárataira is ki kellene terjeszteni az Angliában 2007 óta érvényben lévő dohányzás-ellenes törvényt, amely egyelőre csak a zárt közterületekre vonatkozik.
Az Egyesült Államok néhány részén, valamint Kanadában és Ausztráliában már törvény írja elő, hogy nem szabad rágyújtani a gépkocsiban, ha gyerek is utazik benne. Más országok, köztük Olaszország és Hollandia pedig már tervezik a hasonló szabályok bevezetését. „A gyermekek egészségének megőrzése a legfontosabb feladatunk. Ehhez pedig alapvetően változtatni kell a felnőttek dohányzási szokásain” – hangoztatta el Sir Liam Donaldson tisztifőorvos, a testület dohányzással foglalkozó tanácsadó csoportja által készített jelentés kapcsán.
A szakemberek szerint a zárt közterekre vonatkozó dohányzási tilalmat ki kellene terjeszteni minden magánautóra, akár szoktak benne gyerekek utazni, akár nem. Továbbá a parkokra, szállodákra, börtönökre, tengerpartokra, nyitott sportarénákra és koncerttermekre is, valamint minden olyan közterületre, ahol gyakran megfordulnak gyerekek és fiatalok.
A passzív dohányzás és következményei, például az asztma és a különböző mellkasi panaszok következményei évente több mint 23 millió fontjába (6,8 milliárd forint) kerül a nemzeti egészségügyi szolgálatnak (NHS).
A dohányosok érdekeit védő csoportok élesen bírálnak minden olyan kezdeményezést, amely a törvény kiterjesztését célozza. A Forest nevű szervezet például megkérdőjelezi a passzív dohányzás veszélyeiről szóló bizonyítékokat, amelyeket szerintük csak a dohányosok „démonizálására” és a törvény életbe léptetésére használnak fel.
A brit egészségügyi minisztérium szóvivője hangoztatta, a kormány keresi a módját annak, hogy minél nagyobb védelmet nyújtson a gyermekeknek a passzív dohányzás ártalmaival szemben, amelyek évente 600 ember halálát okozzák Nagy-Britanniában.