A WHO szakértői szerint az Ebola-fertőzések száma novemberre elérheti a húszezret, ha a járvány megfékezését segítő lépéseket nem teszik meg hamarosan. A legkedvezőtlenebb becslések szerint januárban már 1,4 millió fertőzöttel kell számolnunk. Vannak azonban, akik az amerikai jóslatokat túlzóan pesszimistának tartják. A világ eddigi legnagyobb Ebola-járványában 2800-an haltak meg eddig, főként Guineában, Libériában és Sierre Leonéban. A szenegáli és nigériai járványt a szervezet szerint sikerült többé-kevésbé megfékezni. Eközben több mint 160 brit egészségügyi szakértő jelentkezett önkéntes munkára a fertőzés megfékezésének érdekében, a brit tiszti főorvos, Sally Davies pedig megerősítette, hogy a fertőzést túlélő ápoló beleegyezett, hogy vérmintákat vegyenek tőle egy potenciális kezelési módszer kifejlesztésére.
A sierra leonei hadsereg lezárta az ország Guineával és Libériával közös határain a járműforgalmat a betegség terjedésének megakadályozása érdekében. A brit hadsereg és a humanitárius szervezetek pedig nemrég megérkeztek Freetownba, hogy felügyeljék az ottani brit szükségkórház felépítését, és segítsenek a járvány megfékezésében. A szakértők szerint azonnali gyors lépésekre van szükség egy esetleges világjárvány megfékezésének érdekében. Az előzetes becslések szerint novemberre a páciensek száma elérheti a 20.000-et. "Ezek a becslések nagyjából megegyeznek a Betegségfelügyeleti és Megelőzési Központ (CDC) adataival" - nyilatkozta Dr. Christopher Dye, a WHO stratégiai igazgatója.
A legnagyobb gondot az okozza, hogy a betegség halálozási rátája jóval magasabb a korábban becsült 50 százaléknál, mivel eddig a páciensek közel háromnegyede belehalt a fertőzésbe. Az amerikai kutatók úgy vélik, január közepére már 1,4 millió fertőzöttel kell majd számolni, hacsak a hatóságok nem teszik meg a szükséges lépéseket a járvány megfékezésére. Eközben a The Wellcome Trust nevű jótékonysági szervezet bejelentette, hgy hamarosan megkezdi egy kísérleti szer tesztelését Nyugat-Afrikában. "Az első kísérletek novemberben kezdődhetnek meg. Természetesen a lehető legkörültekintőbben fogunk eljárni a gyógyszerek tesztelésekor" - nyilatkozta Dr. Peter Horby, az Oxford Egyetem trópusi betegségekkel és globális egészségüggyel foglalkozó szakértője. A témáról részletesebben a The New England Journal of Medicine című orvosi szaklapban olvashatnak az érdeklődők.