Az elektromos cigaretta egy elemmel működő készülék, aminek segítségével a dohányosok folyékony nikotint lélegezhetnek be füst formájában. Az alapelképzelés szerint így a dohányosok anélkül juthatnak a kívánt nikotinhoz, hogy a cigarettafüstben lévő káros anyagok a szervezetükbe jutnának. További előny, hogy füst hiányában a passzív dohányzás sem jelent többé problémát.
A Chest című szaklapban megjelent tanulmány alapját egy Görögországban, Constantine I. Vardavas, a Harvard Közegészségügyi Egyetem munkatársa által vezetett kis kutatás adja. A vizsgálatokban 30 nemdohányzó egészséges önkéntes vett részt, akik közül néhánynak 5 percig kellett az elektromos cigarettákkal füstölni, a többieknek pedig úgy kellett használniuk az eszközöket, hogy a nikotinkapszulát előzőleg eltávolították belőlük. A kutatók már 5 percnyi használat után is jelentős légúti összehúzódásokat és gyulladást észleltek a résztvevőkön.
„Ha már ilyen rövid idő után ilyen komoly változások állnak be a szervezetben, mi lehet az elektromos cigaretták hosszú távú hatása? – teszik fel a kérdést a kutatók. – Bár egyelőre nincsenek adataink ezekről, lehetséges, hogy az elektromos dohánytermékek használata különböző tüdőbetegségeket, például tüdőtágulást okozhat.”
Az FDA, az Egyesült Államok élelmiszer- és gyógyszerhatóságának jóváhagyásával árusított elektromos cigarettákról eddig mindenki úgy tudta, nincsenek az egészségre káros hatásai. A mindössze öt összetevőből (nikotin, víz, propilén-glikol, glicerol és aroma) álló termékek azonban úgy tűnik, okozhatnak még kellemetlen meglepetéseket.
Bár az elektromos cigarettákat valóban sok helyen kínálják a dohányzásról való leszokást segítő eszközként, a tudósok szerint egyelőre jobb, ha a jól bevált módszerekhez (gyógyszer, nikotinos tapasz, rágógumi) ragaszkodunk.