2024. November 18. hétfő
A daganatokat kivilágító foszforeszkáló festékanyag véget vethet a fals pozitív eredményeknek és a felesleges kezeléseknek.

A nőkben jelenleg mammográfiás vizsgálattal szűrik az emlődaganatokat, mely során az óvatosan összepréselt emlőt röntgensugarakkal vizsgálják meg. A kutatók azonban egy olyan tablettát fejlesztettek ki, mely egy olyan képalkotó ágenst tartalmaz, amely a daganatokra jellemző daganatos sejtekhez vagy vérerekhez kötődik. Greg Thurber, a Michigani Egyetem munkatársa szerint az új módszer véget vethet a nők felesleges kezeléseinek.

A mammográfia azokat a kis változásokat képes kimutatni az emlőszövetben, amelyek olyan daganatokra utalnak, amelyek túl kicsik ahhoz, hogy maguk a nők vagy orvosaik kitapinthassák. A nők többsége azonban kényelmetlennek tartja a szűrővizsgálatot, ráadásul a szakértők is egyre többet vitatkoznak a hatékonyságáról. Az elmúlt néhány évben egyre több bizonyíték utalt arra, hogy bizonyos nőknél az emlőrákszűrés több kárt okozhat, mint hasznot. A kritikusok azzal érvelnek, hogy a mammográfia gyakran kimutatja a csomókat, de nem képes megkülönböztetni a rákos és a jóindulatú daganatokat. Éppen ezért fennáll a fals pozitív szűrési eredmények veszélye, amikor kiderül, hogy a rendellenes eredmények valójában normálisak. A szakértők attól tartanak, hogy ilyen esetben túlkezelhetik a nőket, vagyis feleslegesen végezhetnek emlőeltávolítást és ártalmatlan daganatokat műthetnek meg, amelyek a beteg egész életében nem okoznának tüneteket vagy halált.

Ha azonban az új módszer beválna, a nők elkerülhetnék ezt a hagyományos szűrési típust. A festékanyag hozzákötődik a célpontjához, majd közel infravörös tartományú fényben fénylik. Egy-két centiméter mély daganatokat képes kimutatni, de Thurber professzor biztos abban, hogy az emlőszövet rugalmasságát tekintetbe véve, ha ezt a technikát párosítanák az ultrahanggal ugyanabban a műszerben, ezzel a legtöbb daganatot ki lehetne mutatni. Az Amerikai Kémikus Társaság országos kongresszusán Thurber professzor elmondta, hogy az ágenst kifejezetten az agresszív daganatok kimutatására fejlesztették ki. A kutató azt reméli, hogy az orvosok egy szép napon meg tudják majd különböztetni ezeket a lassan növekvő daganatoktól, például a ductalis carcinoma in situ-tól, amely egy nem invazív emlődaganat.


Forrás: Medipress
2016. 03. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -