Az egyportos, robot által asszisztált epehólyag-eltávolítás egy újabb lépés afelé, hogy még kevésbé legyenek invazívak a sebészeti eljárások. A köldökön ejtett másfél centiméteres nyíláson át vezetik be a robotkart és a 3D-s kamerát, majd a műtőorvos szépen beül a számítógép elé, és a daVinci Sebészeti Rendszer irányító panelje segítségével óvatosan végignavigál a levegővel felfújt hasüregben, apró, precíz mozdulatokkal. -Törekszünk arra, hogy egyre kevesebb vágás legyen - erősítette meg Dr. Jihad Kaouk, a Cleveland Klinika Robot és Képernyővezérelt Sebészeti Központjának igazgaja. Az első, robot segítségével végrehajtott egyportos epehólyag-eltávolítást másfél éve végezték el a klinikán, egy kísérlet részeként. A műtéti módszert kilenc hónappal ezelőtt jóváhagyta az Amerikai Élelmiszer- és Gyógyszerellenőrző Hatóság (FDA), jelenleg három központban elérhető.
A köldökön át elvégzett műtét kevesebb vágással, fájdalommal és vérzéssel jár, a beteg gyorsabban felépül, mint a leggyakrabban használt laparoszkópiás megoldás után. Az egyportos, robotos műtét során jobban láthatóvá válik a műtéti terület is, mint mikor kézzel, több eszköz felhasználásával igyekeznek megközelíteni azt. Dr. Charu Patanjape, az Akron Általános Kórház sürgősségi sebészeti osztályának igazgatója is alátámasztotta, hogy ezzel a módszerrel a „mozdulatok sokkal kifinomultabbak. A 3D-s kép sokkal tisztábban átlátható. Mivel a robot használata újdonság, a műtét tovább tarthat és költségesebb is. Annak az egy vágásnak kicsit nagyobbnak kell lennie, mint több vágás esetén, de az a legfontosabb, hogy fejlődést mutat, nagyon izgalmas.” A 46 éves ohioi John Mohney is ezt az eljárást választotta a Kórházban. - Úgy tűnik, jól döntöttem: csak egy metszést ejtettek rajtam a négy helyett. - Néhány órával később már haza is mehetett, két nap múlva pedig már fiának szurkolt az iskolai futballmeccsen.
Nem mindenki gondolja azonban úgy, hogy a kevesebb: több. Dr. Raymond P. Onders, a clevelandi Egyetemi Kórház felnőtt minimálisan invazív sebészeti programjának igazgatója elmesélte, ő abbahagyta az egyvágásos műtéteket, miután azt tapasztalta, hogy megnőtt a sérvesedési hajlam. Az Amerikai Sebész Szakkollégium tavalyi ülésén közzé tette több helyszínen, hosszabb távon végzett kutatásának eredményeit, melyek szerint a betegek 8,4 százalékánál lépett fel sérv a műtétet követő egy éven belül, a szokásos, négyportos epehólyag-műtét során viszont csak 1,2 százalék volt ez az arány. "Úgy látjuk, az adatok nem szólnak az egyportos módszer mellett. Nem éri meg, ha utána újabb műtét válik szükségessé.” Kaouk azonban megemlítette a Cleveland Klinika másik kutatását, mely nem mutatott ki emelkedetett sérvkockázatot az egyportos műtét során. Várakozásai szerint több ilyen beavatkozást hajtanak majd végre, amint a technológia tovább fejlődik. - A jövő a robotokban van. Jelenleg a korai próbálkozások kora zajlik.