2024. Szeptember 28. szombat
Az evolúció sok tekintetben fejlettebbé tette az embert, ugyanakkor a kutatók szerint a hátfájdalomért is felelős lehet.

Egyes emberek gerincoszlopa kevésbé alkalmazkodott a felegyenesedett járáshoz. A szakértők kimutatták, hogy azok, akik porckorong bántalmaktól szenvednek, általában a többnyire négykézláb járó csimpánzokéhoz hasonlóbb formájú gerincoszloppal rendelkeznek. Ez arra utal, hogy a csigolyáik kevésbé képesek ellenállni a két lábon járás által okozott terhelésnek. Ez az első olyan kutatás, amely részletesen vizsgálta, miért szenvednek az emberek gyakrabban hátfájdalomtól, mint a többi főemlős. A skót, kanadai és izlandi kutatók 141 ember, 56 csimpánz és 27 orangután csigolyáit hasonlították össze, és jelentős eltéréseket mutattak ki a formájukban.

A porckorong bántalmak egyik jelének számító Schmorl-csomókkal rendelkező emberi csigolyák alakja közelebb áll a csimpánzok csigolyáihoz, mint a csomók nélküli emberi gerincé. Dr. Kimberly Plomp, a kanadai Simon Fraser Egyetem munkatársa elmondta, hogy ezek általában statisztikailag megkülönböztethetetlenek a csimpánz csigolyáktól. Dr. Plomp szerint a BMC Evolutionary Biology szaklapban közzétett eredmények megmagyarázzák, miért hajlamosabbak egyesek a gerincbántalmakra. A szakértők szerint ez úgy segítheti a preventív ellátást, hogy azonosíthatjuk a nagy kockázatnak kitett személyeket, például a sportolókat. A kutatócsoport a következő lépésben a csigolyák formájának szerepét vizsgálják majd más gerincbetegségekkel, például a csontízületi gyulladással összefüggésben.


Forrás: Medipress
2015. 05. 06.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés