Az akaratunktól függetlenül fennálló gyermektelenség az esetek felében a férfi meddőségnek köszönhető. Bár a férfi meddőségnek számos oka lehet, arra sokszor nem derül fény. A jelenlegi vizsgálatban a kutatók rájöttek, hogy az autoimmun poliendokrin szindróma 1-es típusában (APS1) mi az oka a csökkent fertilitásnak. Az APS1 esetében nagyobb az esély autoimmun betegségek kialakulására – amikor az immunrendszer megtámadja és károsítja az egészséges sejteket is -, és ezt a betegséget gyakran használják az autoimmun kórképek általános modellezésére.
A meddőség mindkét nemben előfordul a APS1 fennállása esetén. Míg nőknél az APS1-ben a meddőség a petefészket érintő autoimmun folyamatnak köszönhető, addig a férfiaknál hasonló mechanizmust korábban nem állapítottak meg. A kutatók annak érdekében, hogy feltárják a férfi meddőség hátterében álló, a férfi reproduktív rendszert érintő esetleges autoimmun folyamatot, 93 APS1-ben szenvedő férfit és nőt vontak be a vizsgálatukba. „Megállapítottuk, hogy a betegek jelentős részében az immunrendszer reagál egy olyan fehérjére, ami kizárólag a prosztatában termelődik. Ezt a fehérjét transzglutamináz 4 enzimnek nevezzük.” – mondta a kutatást vezető Dr. Nils Landegren. „A vizsgálat során azt találtuk, hogy csak a férfiak szervezete reagál a transzglutamináz 4-re, és az immunreakció a pubertás kezdetén alakul ki először, amikor a prosztataszövet már érett. Érdekes módon, egereken végzett korábbi vizsgálatok is igazolták, hogy a transzglutamináz 4 fontos szerepet játszik a férfi meddőség kialakulásában.”
Annak érdekében, hogy jobban megértsék az eredményeket, a kutatók állatmodellen is vizsgálták az APS1-t, mégpedig olyan egerekben, amelyek ugyanazt a genetikai hibát hordozzák, mint az APS1-ben szenvedő emberek. A vizsgálat során azt a megfigyelést tették, hogy a hím állatokban spontán alakult ki gyulladás a prosztatában, amit prosztatitisznek nevezünk, és kimutatható volt a szervezetükben a transzglutamináz 4-re adott reakció.
„Az eredményeink azért fontosak, mert a férfi meddőség egy új mechanizmusát tárták fel, bár további vizsgálatok szükségesek annak felmérésére, hogy az autoimmun eredetű prosztatagyulladásnak mekkora jelentősége van a meddőség kialakulásában a férfi lakosság körében.” – mondta Dr. Landegren.