2024. Szeptember 29. vasárnap
Ha egy férfi úgy érzi, hogy megkérdőjeleződött a férfiassága, nagyobb valószínűséggel hazudik fizikai és mentális tulajdonságairól.

A kutatók kimutatták, hogy ilyen esetben a férfiak azzal próbálnak kompenzálni, hogy hazudnak a testmagasságukról, a sportosságukról és arról, hogy hány korábbi kapcsolatuk volt, hogy ezzel próbáljanak megfelelni a férfias sztereotípiának. Ezzel szemben azok, akik nem érzik veszélyben a férfiasságukat, őszintébben válaszolnak a fizikai megjelenésükre és a múltjukra vonatkozó kérdésekre.

A Washington Egyetem kutatói Sapna Cheryan pszichológus vezetésével a Stanford Egyetem férfi hallgatóinak mondták azt, hogy egy olyan kísérletben fognak részt venni, amely az erőkifejtés a döntéshozásra gyakorolt hatását vizsgálja. A résztvevőket arra kérték, hogy mindkét kezükkel külön-külön szorítsanak meg egy kézi eszközt. A kutatók a pontszámokat olyan értékelőlapokon tüntették fel, amelyek hamis eredményeket tartalmaztak, „tipikus” férfi és női eredményekre hivatkozva. A résztvevőket a női vagy a férfi grafikon közepén pontozták, ami arra utalt, hogy a szorításuk gyenge vagy átlagos volt. Ezután arra kérték őket, hogy töltsenek ki egy kérdőívet, amely a testmagasságukra és különböző személyiségjegyeikre vonatkozó kérdéseket, illetve olyan figyelemelterelő kérdéseket tartalmazott, hogy például milyen szakra járnak. Cheryan elmondta, különösen az döbbentette meg a kutatókat, hogy az alacsony szorítási pontszámot elérő férfiak következetesen eltúlozták a testmagasságukat.

„Azt gondolnánk, hogy a testmagasság egy fix adat, de úgy látszik, amikor be kell vallani, ez az érték alakítható, legalább is a férfiak esetében” – összegezte a kutató. A Social Psychology szakfolyóiratban megjelent eredmények a kutatók szerint alátámasztják, milyen nagy nyomás nehezedik a férfiakra, hogy megfeleljenek a nemi sztereotípiáknak, és hogy helyreállítsák veszélybe került férfiasságukat.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés