A menstruáció elmaradása idején, a menopauza időszakában a hormonháztartás egyensúlya felborul az ösztrogénszint csökkenése miatt. Ez nemcsak a női szervekre hat, hanem a szervezet egészének működését befolyásolja: a leggyakoribb tünetei a hőhullámok, a hangulatingadozások, az ingerlékenység, a fejfájás, a feszültség, a fokozott verejtékezés, a hüvelyszárazság. Ezek a kellemetlenségek nem mindenkinél egyforma intenzitással jelentkeznek, és eltérő ideig tartanak, de jelentősen rontják ebben az időszakban, az úgynevezett változókorban az érintett nők életminőségét.
Hogyan enyhíthetjük a tüneteket?
•Fito-ösztrogén-tartalmú étrend-kiegészítőkkel
•Speciális gyógyteákkal
•Rendszeres testedzéssel
•Egészséges étkezéssel
Komolyabb panaszok esetén természetesen fel kell keresni a szakorvost.Nagyon gyakori az 50 év feletti férfiak körében a prosztatamegnagyobbodás. A tünetek jellegzetesek, mivel a megnövekedett prosztata körülfogja a húgycsövet, így vizelési nehézséget okoz. A betegnek gyakran kell vizelnie, a vizelés szakaszos lesz, sugara és erőssége is csökken. Ha nagyfokú a húgycsőszűkület, a vizelet teljesen elakad. A következmények igen súlyosak lehetnek, így mindenképpen orvoshoz kell fordulni. A prosztatagyulladás bármelyik életkorban előfordulhat, a heveny formáját fájdalom, láz, gyakori, fájdalmas vizeletürítés, véres vagy gennyes vizelet jelzi. Idült esetben enyhébbek a tünetek, de deréktáji fájdalmak és potenciazavarok is jelentkezhetnek.
Tanácsok a prosztata védelmére
A prosztatagyulladást és megnagyobbodást kezelni kell, mert elhanyagolva daganathoz is vezethet. Az életmód is számít, az alábbi dolgokra mindenképpen figyeljünk:
•rendszeres mozgás,
•kiegyensúlyozott, sok A, C-, D-, E-vitamint, cinket, szelént, telítetlen zsírsavakat és rostot tartalmazó étrend. A tökmag és a káposztafélék, a zeller, a mustár, a paradicsom különösen ajánlott,
•gyógyteák fogyasztása (pl. kisvirágú füzike), melyek hatóanyagai segíthetik a prosztata megfelelő működését, csökkenthetik a vizelési ingerek gyakoriságát.