2024. November 25. hétfő
Ha nyár, akkor szúnyogcsípés -  Egy új ellenség: A tigrisszúnyog -  Kellemetlen vendégek - a pókcsípés -  Erdőn, mezőn járva - a kullancsokról -  Méhek és darazsak -  AllistilEP gél: gyógyszer a viszketés enyhítésére
A kellemes nyári napokat szívesen töltjük a szabadban, esténként jól esik a teraszon vacsorázni vagy a tábortűz körül ücsörögni. Sajnos az idilli pillanatok hamar elillannak, amikor a karunkhoz kapva felfedezzük azokat a bizonyos viszkető duzzanatokat vagy az égető piros foltokat. Mikor elég a krém és mikor kell orvoshoz fordulni?

Ha nyár, akkor szúnyogcsípés

A szúnyogcsípés helyén kialakuló duzzanat, bőrpír az esetek nagy részében veszélytelen, vakarni azonban nem szabad, mert kisebesedéshez és a sebek elfertőződéséhez vezethet, ami további panaszokat okozhat. A legtöbb esetben a csípés okozta irritáció egy-két napon belül elmúlik, a kellemetlen viszketés pedig többféleképpen is kezelhető: hűsítő vagy egyéb nyugtató hatású krémekkel.

AllistilEP gél: gyógyszer a rovarcsípések tüneteinek enyhítésére>>Nyári kellemetlenkedők

A rovarcsípésekkel méreganyag kerül a szervezetbe, ez pedig minden esetben kisebb-nagyobb helyi reakciókat vált ki. Szúnyogcsípés esetén nagyon ritka esetben, de más rovarok csípésénél gyakrabban akár súlyos tünetek is kialakulhatnak, mint a csalánkiütés, vagy akár a torok duzzanata, ilyenkor orvoshoz kell fordulni.

Egy új ellenség: A tigrisszúnyog

Egyes csípőszúnyog fajok azonban – például a tigrisszúnyog már Magyarországon is megjelent – akár súlyos betegségeket is terjeszthetnek – úgy, mint nyugat-nílusi lázat, sárgalázat, Dengue-lázat vagy a Zika-vírust. A tigrisszúnyog csípése egyébként is hevesebb allergiás tüneteket vált ki, így a viszketés mértéke nagyobb bőrfelületet is érinthet és a duzzanat sokkal lassabban múlik el.

Amennyiben ez a fajta szúnyog csípett meg valakit és utána láz, hányinger, fényérzékenység, izom-, ízületi és csontfájdalom, esetleg a bőrön vagy a szájban bevérzések jelentkeznek, akkor haladéktalanul forduljon orvoshoz, mivel ezek súlyos, a fent részletezett fertőzésekre utalhatnak.

Kellemetlen vendégek - a pókcsípés

A szúnyogoktól részben eltérő csípésük van a pókoknak, mely a legtöbb esetben egyszerűen felismerhető, ugyanis jól látható az egymástól 1-2 mm-re lévő szúrtcsatorna, ami a pókcsípések jellemzője. A tipikus pókcsípés enyhébb esetben kisebb terjedelmű piros, szúró, viszkető, égő érzéssel járó duzzanatot okoz, amelyet óvatos jegeléssel, hűsítő vagy gyulladáscsökkentő lokális készítményekkel kezelhetünk. Ilyen esetekben a tünetek néhány nap alatt elmúlnak. Azonban, ha a gyulladt terület 10-20 cm átmérőjű lesz, hólyagok, esetleg láz alakul ki, a szúrás helye kemény vagy gennyes lesz, akkor feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Hazánkban csak néhány pókfajta jelent veszélyt az emberre, de ijedtségre semmi ok, mert ezek mérge sem halálos. Marásuk viszont kifejezett fájdalommal, akár általános rosszulléttel járhat, szerencsére ezek azonban viszonylag ritkán fordulnak elő.

Erdőn, mezőn járva - a kullancsokról

Kullancscsípés esetén, amennyiben megjelenik az úgynevezett Lyme-folt, vagyis a csípés körül körkörösen terjedő, kokárda alakú vagy egybefüggő köralakú/ ovális bőrelváltozás, feltétlenül orvoshoz kell fordulni. A Lyme-folt a leggyakrabban a csípés után 1 héttel indul el, átmérője általában eléri vagy meghaladja az 5 cm-t, gyakorta nem viszket és más panaszt sem okoz, de számos ettől eltérő atípusos megjelenése is lehetséges. A típusos bőrtünet alapján felállítható lehet a Borrelia burgdorferi baktérium okozta Lyme-kór diagnózisa, mely a megfelelő célzott antibiotikum terápiával időben és jól kezelhető.

Méhek és darazsak

A méh és darázscsípés komoly anafilaxiás sokkot is okozhat az erre allergiás egyéneknél, ami azonnali sürgősségi ellátást igényel. Súlyos hasi görcs, hasmenés, hányás, testszerte megjelenő csalánkiütés, sápadtság, nyelési zavar, szédülés, ájulásérzés, szájban vagy szemben jelentkező duzzanat, köhögés, torokszorító érzés, sípoló vagy nehézlégzés, de akár eszméletvesztés is előfordulhat a csípés hatására. Ilyenkor azonnal mentőt kell hívni, és ha rendelkezésre áll adrenalin tartalmú sürgősségi injekció azt a betegnek mielőbb meg kell kapnia.

Elmondhatjuk, hogy a rovarcsípések nagyon sokféle tünetet okozhatnak, de általánosságban az enyhébb tüneteket óvatos jegeléssel, hűsítő vagy gyulladáscsökkentő krémekkel otthon is tudjuk kezelni, azonban, ha ezek súlyosabbá válnak, mindenképpen forduljunk szakemberhez.

AllistilEP gél: gyógyszer a viszketés enyhítésére

Az AllistilEP gél hatóanyaga az antihisztaminoknak nevezett gyógyszerek csoportjába tartozik. Az AllistilEP gél a különböző bőrreakciókat (pl. bőrkiütések, csalánkiütés, rovarcsípés, napégés és felületes égési sérülés) kísérő viszketés enyhítésére alkalmazható. Az AllistilEP a viszketést a szervezetben az allergiás reakciók során felszabaduló hisztamin hatásának gátlásával szünteti meg. A gél a bőrbe történő felszívódását követően gyorsan, akár néhány perc alatt csillapítja a viszketést és a bőrirritációt. Az AllistilEP gél ezen kívül helyi érzéstelenítő hatással is rendelkezik.

AllistilEP

 

Hogyan kell alkalmazni az AllistilEP gélt?>>

A kockázatokról és a mellékhatásokról kérdezze meg kezelőorvosát, gyógyszerészét!

Szponzorált tartalom


Forrás: Semmelweis.hu

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -