Ezért fontos a súlyfelesleg leadása cukorbetegség esetén
A 2-es típusú cukorbetegség egyik legfőbb rizikófaktora a túlsúly, mely nem csak provokálhatja a vércukorszint emelkedését, de ronthat is a már kóros állapoton. A súlyfelesleg ugyanis igen nagy terhet ró az egész szervezetre, mivel mindent fokozott munkára késztet. Sajnos a plusz kilók hátráltatják a megfelelő vércukorszint megtartását, melynek fő oka a túlsúllyal megjelenő inzulinrezisztencia. A szakemberek szerint elhízás esetén a szervezet kevésbé képes reagálni az inzulinra, így a sejtek nem tudják felvenni megfelelő mennyiségben a cukrot, így azok éheznek. Ennek hatására egyre több inzulin termelődik (mely segítené a glükóz sejtekbe való beépülését), ám egy idő után az azt termelő hasnyálmirigy kifárad, és kialakul a már relatív inzulinhiánnyal is járó diabétesz. Éppen ezért igen fontos a cukorbetegség kezelésében a súlyfelesleg leadása, hiszen enélkül egyik terápia sem lehet maximális hatékonyságú.
A cukorbetegeknek a fogyás tehát elengedhetetlen az állapotuk javítása érdekében, és ehhez több fronton kell „támadni”. A diabetes elsődleges kezelése az életmódterápia, mely személyre szabott szénhidrát tartalmú diétát és rendszeres testmozgást foglal magában. Amennyiben a vércukor-emelkedés túlságosan nagy, illetve, ha az életmód változtatással sem ért el a beteg jelentősebb eredményt, úgy gyógyszeres és/vagy inzulin terápiára is szükség van. Amennyiben az illető betartja a szükséges kezelést, a mozgást és az orvos és dietetikus által javasolt étrendet, úgy megszabadulhat a plusz kilóktól. Ezáltal nem csak a közérzete és az önbizalma lesz jobb a páciensnek, de csökken a diabétesz okozta esetleges szövődmények rizikója is- mondja dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa.
Végre lefogytam! Hogyan tovább?
Ha a cukorbeteg jelentősebb súlyfeleslegtől szabadult meg, úgy érdemes felkeresnie diabetológusát, ugyanis a kevesebb zsírréteg hatására javul a sejtek inzulinra való érzékenysége, így a vércukorszint is csökken. Ez azt is jelenti, hogy az addigi terápia módosítására lehet szükség, hiszen előfordulhat, hogy az túlzott mértékben lecsökkentené a glükóz szintjét és nagyobb eséllyel alakulna ki hipoglikémia, ami szintén káros lehet szív- és érrendszeri szövődmény szempontjából. Éppen ezért ilyenkor érdemes konzultálni szakemberrel, aki csökkentheti a gyógyszerek dózisát, esetleg más készítményt javasolhat (pl. inzulin helyett gyógyszer), sőt, az is előfordulhat, hogy az életmódterápián kívül semmilyen készítmény alkalmazása nem lesz szükséges a jövőben. Természetesen rendszeres kontroll ekkor is szükséges, hogy az esetleges kedvezőtlen változásokat is felismerjük időben, és újra elkezdhessük a megfelelő gyógyszeres terápiát, ha szükséges.