Az elhízással küzdő fogyni vágyók figyelmét a szakemberek két kulcsfontosságú lépésre hívják fel. Az egyik az önismeret: legyünk magunkhoz őszinték és gondoljuk át, hogy hosszú távon mit és mit nem tudunk megtenni. A másik pedig az, hogy a hozzánk leginkább illő fogyókúrát válasszuk ki, és vessük el azokat, amelyek ígéretei túl szépnek tűnnek ahhoz, hogy igazak legyenek.
Az önismeret fontosságát emeli ki Amy Jamieson-Petonic dietetikus, a Clevelandi Egyetem munkatársa, az Amerikai Dietetikus Szövetség szóvivője, aki szerint tudnunk kell, hogy van-e elég akaraterőnk egyedül lefogyni, vagy szükségünk van-e valakire, aki felügyeli a fogyókúrát.
„Sokan azt hiszik, hogy az a jó diéta, ami pontosan beosztja, hogy miből mennyit ehetünk, így leveszi vállunkról az önkontrollgyakorlás terhét” – teszi hozzá Suzanne Farrell dietetikus.
Ahhoz, hogy eldönthessük, hogyan kezdjünk neki a fogyókúrázásnak, gondoljuk át jelenlegi étkezési szokásainkat – tanácsolja Judy Rodriguez, az Észak-Floridai Egyetem táplálkozástani professzora. Rodriguez a „The Diet Selector” (A nagy diétaválasztó) című könyv szerzője, amiben a fogyókúrákat különböző szempontok alapján értékeli. „Mindannyian más-más ételeket szeretünk, más az életvitelünk, ezért ha egy nem hozzánk illő diétát próbálunk magunkra erőltetni, annak valószínűleg csak rövidtávon lesz eredménye” – figyelmeztet Rodriguez
Farrell szerint az is fontos, hogy meggyőződjünk a diéták tudományos helytállóságáról is. Ehhez a következő szempontokat vegyük figyelembe:
• Változatos étrendet biztosít?
• Sok rostban gazdag élelmiszert tartalmaz?
• Arra tanít, hogy a telített zsírsavak helyett inkább a telítetlen zsírsavakat válasszuk?
• Megismertet a „jótékony” zsírokkal, mint például az olívaolaj?
• Kihangsúlyozza a sport és a rendszeres étkezés fontosságát?
„Ne dőljünk be azoknak a fogyókúráknak, amelyek gyors fogyást ígérnek. A testsúlycsökkenés ne legyen nagyobb hetente 1 kg-nál!” – figyelmeztet a szakember, aki azokkal a diétákkal kapcsolatban is szkeptikus, amik azt állítják, hogy nem szükséges a testmozgás. A fogyás életmódváltást követel, és ahhoz, hogy meg is tartsuk az eredményét, folyamatosan figyelnünk kell a megfelelő táplálkozásra és mozgásra.
„Óvakodjunk az olyan diétáktól, amelyek egy élelmiszert, vagy élelmiszercsoportot teljesen kihagynak. Bármilyen fogyókúrát is választunk, változtatnunk kell az étkezési szokásainkon, és be kell iktatnunk a rendszeres testmozgást. Elemeznünk kell étkezési szokásainkat, és egészségesebbé kell tenni étrendünket – összegez Farrell. Egyszerűen cseréljük le kedvenc fánkunkat alacsony zsírtartalmú kekszre. Egy-két hét után változtassunk megint valami apróságon. A folyamatos önfejlesztés egy nagyszerű dolog. Ezután fogjunk hozzá a testmozgáshoz. Lépésszámlálóval kövessük, hogy mennyit sétáltunk egy nap, és folyamatosan növeljük a távot.”
A szakemberek egyetértenek abban, hogy minél lassabban fogyunk, annál kisebb az esélye, hogy a leadott kilók visszatérnek.