2024. Szeptember 29. vasárnap
Egy új kutatás azt vizsgálta, mely betegek a leghajlamosabbak arra, hogy a rövidtávra felírt narkotikus fájdalomcsillapítókkal hosszabb távon visszaéljenek.

Az eredmények nem meglepő módon azt mutatják, hogy a korábbi drogfüggőség kórtörténetével rendelkező, illetve az aktív és a volt dohányosok élhetnek vissza a legnagyobb valószínűséggel a rövidtávra felírt narkotikus gyógyszerekkel. Ezek közé a gyógyszerek közé az olyan ópiát alapanyagú fájdalomcsillapítók tartoznak, mint például az oxikodon, a hidrokodon, a kodein és a metadon.

A Mayo Clinic Proceedings szaklap júliusi számában megjelent kutatásban a rochesteri Mayo Klinika munkatársai Dr. W. Michael Hooten vezetésével közel 300 olyan beteget vizsgáltak, akik első alkalommal kaptak rövid távú receptet valamilyen narkotikus fájdalomcsillapítóra 2009-ben. Az eredmények azt mutatták, hogy a betegek majdnem negyede a felírtnál hosszabb ideig szedte a gyógyszerét. Kiderült, hogy a rövidtávú receptet kapott betegek 21 százaléka három-négy hónapig, további 6 százaléka pedig négy hónapnál is tovább szedte a gyógyszerét. Azokban a betegekben volt a legnagyobb kockázata annak, hogy a rövidtávú fájdalomcsillapító kezelés hosszú távú gyógyszerfüggőségi problémává válik, akik aktív vagy volt dohányosok, vagy korábban szenvedtek kábítószer-függőségben.

Hooten és munkatársai úgy vélik, ez azzal magyarázható, hogy a nikotin és más kábítószerektől való függőség valószínűleg ugyanazt a hatást váltja ki az agyban, mint a narkotikus fájdalomcsillapító gyógyszerek. Hooten szerint ezért a betegeknek fel kell ismerniük az ezekkel a gyógyszerekkel járó potenciális kockázatokat, és bizonyos betegek esetében alternatív módszereket, például nem ópiát alapú fájdalomcsillapítókat, illetve nem gyógyszeres módszereket kell alkalmazni.


Forrás: Medipress
2015. 07. 16.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés