A gyógyszerek szavatossági ideje ugyanúgy lejár, mint bármilyen élelmiszeré. Ha például lejárt szavatosságú fájdalomcsillapítót fogyasztunk, a kívánt hatás nem garantált. Krémek, kenőcsök esetében a hatóanyagok kiválása miatt akár kellemetlen bőrirritáció is jelentkezhet mellékhatásként.
Sok esetben az orvos által felírt teljes gyógyszeradagot el kell fogyasztani, különösen igaz ez az antibiotikumokra.
A szavatossági időn kívül a gyógyszer felbontásának ideje is mérvadó. Az adag megkezdésének dátumát és a kezelt családtag nevét érdemes felírni mind a dobozra, mind a gyógyszeres üvegre. Szemcseppeknél ez különösen fontos, mivel ezek az üvegcse megkezdésétől számított legfeljebb 4–6 hétig használhatók biztonságosan, ezen túli felhasználáskor a szem fertőzésveszélyével kell számolni.
Az általános fájdalomcsillapítók, megfelelő tárolás mellett, a felbontást követően is használhatók, amíg a szavatossági idő tart.
-----------------------------------------------------------------------------------------------
Ha komolyan veszed a tartós fogyást,
és a későbbiekben is egészségesen szeretnél főzni:
Légkeveréses Halogén Főzőkészülék
- Akár zsír vagy olaj nélkül is süthetsz benne
- Füst- és szagmentes
- Mikró helyett is jó, mindent tud, amit egy mikrohullámú sütő, sőt tehetsz bele alufóliát, vagy akár tepsit is
- Megőrzi az ételek vitamintartalmát a kíméletes halogén főzési eljárásnak köszönhetően.
- Megtapasztalhatod az ételek valódi ízét, a zárt rendszerben sosem érzett ízek jönnek elő..
MEGNÉZEM A LÉGKEVERÉSES HALOGÉN FŐZŐKÉSZÜLÉKET >>
----------------------------------------------------------------------------------------------------
Lejárt szavatosságú vagy azonosítatlan, csomagolás nélküli gyógyszert soha ne vegyen be, nem kívánt mellékhatásokat, további betegséget idézhet vele elő. A romlott gyógyszerekre a következők jellemzőek:
• a tablettákon lévő sötét foltok
• elszíneződött, töredezett drazsék
• avas, beszáradt vagy elfolyósodott krémek, balzsamok
• eredetileg átlátszó folyadékban lerakódás vagy úszó darabkák
• kristályosan csillogó felszínű kúpok.
Ha egy gyógyszer felhasználhatóságát illetően mégis tanácstalan, minden esetben informálódjon gyógyszerészénél.
Mi történjen a lejárt, fel nem használt gyógyszerekkel?
A gyógyszereket nem szabad a szennyvízzel vagy a háztartási hulladékkal megsemmisíteni. A környezettudatos felhasználó a patikákban elhelyezett gyűjtőládába teszi, illetve gyógyszerésze kezébe adja a lejárt gyógyszereket. A gyógyszerész ezekről pontos listát készít, majd a gyógyszer-nagykereskedővel elszállíttatja a veszélyes hulladéknak számító készítményeket. Magyarországon bármely patika átveszi és szelektíven gyűjti a lejárt gyógyszereket.
A gyógyszereket száraz, hűvös, sötét helyen, ideálisan zárt gyógyszeres szekrényben kell tartani. A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó! Ne feledkezzünk meg erről akkor sem, ha gyermekünk betegsége idején napjában többször kap gyógyszert és a szirupos üveget praktikusan inkább kéznél tartjuk! Minden adag bevétele után kerüljön vissza az üveg, doboz a neki szánt szekrénykébe, így biztonságos a tárolása, így vehetjük elejét a gyógyszerbaleseteknek.
Gyógyszeres szekrényünket tartsuk rendben, válogassuk ki a lejárt szavatossági idejű készítményeket, adjuk le őket gyógyszerészünknek! Így ha hirtelen kell egy fájdalomcsillapítót bekapnunk, friss gyógyszereket találunk gyógyszeres szekrényünkben.