2024. Szeptember 27. péntek
A kopaszodás ellenszerének kifejlesztése régóta foglalkoztatja a tudósokat világszerte. Amerikai kutatók most egy lépéssel közelebb kerültek a természetes megoldáshoz azzal, hogy emberi őssejtek segítségével sikerült új hajszálat növeszteniük.

Az áttörést úgy érték el, hogy rávették az őssejteket, hogy alakuljanak át dermális papilla sejtekké, amely létfontosságú a hajhagyma létrejöttében. A dermális papilla sejtek alkotják a bőr felső két rétegét, és hatásukra a környező sejtek létrehozzák a hajhagymákat. Kopaszodás akkor következik be, amikor a papillák működése leáll.

A kutatók már korábban megpróbáltak egészséges dermális papilla sejteket izolálni a hajhagymából, sejttenyészettel növelték a mennyiségüket, majd az új papillákat visszaültették a bőrbe. Ezzel a módszerrel csak az volt a probléma, hogy a humán papilla sejtek osztódáskor elveszítették a hajnövekedést serkentő képességüket. „Felnőttekben a dermális papilla sejtek nem képesek megfelelően szaporodni a testen kívül, és gyorsan elveszítik a hajnövekedést serkentő képességüket” – magyarázta Alexey Terskikh, a Sanford-Burnham Orvosi Kutatóintézet munkatársa. Emberi őssejtek felhasználásával a kutatóknak sikerült legyőzniük ezt az akadályt, és sikerült elérni a szőrnövekedést egy kísérleti patkány lábán. „Őssejtes módszerünk korlátlan sejtforrást biztosít a transzplantációnak alávetett páciensből, és nem határolja be a meglévő hajhagymák mennyisége” – mondta Terskikh. „A következő lépésben humán pluripotens őssejtekből nyert humán dermális papilla sejteket fogunk visszaültetni emberi alanyokba.


Forrás: Medipress
2015. 01. 31.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés