Egy nemrég végzett kutatás tanulsága szerint jelentősen jobb azoknak a halálos beteg pácienseknek az életminősége, akik orvosukkal előre megbeszélték, milyen ellátást szeretnének – vagy nem szeretnének – életük utolsó napjaiban. Ezek a páciensek általában ritkábban válnak depresszióssá, és kevésbé félnek a haláltól, mint azok, akik elutasítják, hogy a halálról beszéljenek.
Az Amerikai Egészségügyi Egyesület adatai szerint azok a betegek, akik előre eldöntötték, hogyan szeretnék tölteni utolsó napjaikat, kevesebb agresszív orvosi kezelésben részesülnek (újraélesztés, mesterséges lélegeztetés). Emellett a betegek családtagjai is sokkal inkább képesek elfogadni a halál gondolatát, ha a páciens is beletörődik az elkerülhetetlenbe.
„Vizsgálataink szerint a halálról szóló beszélgetések jó hatással vannak a páciensekre és családtagjaikra is – nyilatkozta Dr. Alexi Wright, a Dana-Farber Rákgyógyászati Központ munkatársa. – Persze a halálról beszélni soha nem könnyű, sem az orvosnak, sem a betegnek, de adataink alapján mindenképpen megéri.”
A mostani kutatásban 332 halálos rákbeteg vett részt, akik közül 123-an beszéltek orvosukkal a halálról. Ezek a betegek az eredmények szerint könnyebben elfogadták, hogy az életük hamarosan véget ér, és az agresszív gyógykezelések helyett a csendes és nyugodt fájdalomcsillapító terápiát választották.