2024. November 17. vasárnap
A hang minősége sokat elmond rólunk, már az első bemutatkozás során. Önbizalmunk mértékéről is árulkodik, ha magas, mély, határozott, vagy félénk, rekedtes hangon szólalunk meg; és az is hamar kiderül, hogy hajlamosak vagyunk-e a másokat olyan bosszantó torokköszörülésre, köhécselésre. Ha elégedetlen a hangjával, a beszédterápia segíthet!

Sokan nem a megfelelő hangszínen beszélnek

A testalkat és a hangképző szervek egyéni eltérései miatt, bizonyos mértékben anatómiailag meghatározott, hogy milyen hangon beszélünk – mondja dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ orvosa. Emiatt a magas, vékony alkatúaknak gyakran mélyebb a hangja, az alacsonyabb, rövid nyakú személyeknek pedig általában magasabb. Az anatómiai adottságok ellenére sokan nem megfelelően használják a hangjukat, a helytelen hangképzés miatt lesz a hangszínük magasabb, vagy mélyebb. Ennek az a következménye, hogy hosszabb beszéd közben hamarabb elfáradnak, a hangjuk rekedtessé válik, a túlerőltetés miatt akár torokfájás is jelentkezhet.

Speciális eset: a kamaszkori mutálás

Fiúk és lányok esetében a serdülőkor velejárója mutálás: a gége, és ezzel együtt a hangszalagok méretbeli változása, ami a hang megváltozását eredményezi. Férfiak esetében ez lényegesen szembetűnőbb, mint nőknél. A folyamat normál esetben spontán végbemegy, az időnként gyorsan változó, hol mély, hol magas hangszín stabillá válik. Ha ez a folyamat nem zajlik le 12-17 év között, akkor elhúzódó mutálásról beszélünk: a hangszín továbbra is ugrál, beszéd során a hang hirtelen elcsuklik, váltakoznak a magasabb és mélyebb hangok, illetve női hangszín jellemzi a meglett férfit. Ilyen esetben érdemes szakemberhez fordulni, mert megfelelő kezeléssel, a stabil férfihang elérésével a gyermek önbizalmát is megerősíthetjük.

A rekedtség betegséget is jelezhet

A krákogás és rekedtség sokszor együtt jár. Nem ritka, hogy a rendszeres torokköszörülés okozza a rekedtséget, vagy fordítva, az állandó rekedt hangot próbálja a beteg krákogással megszüntetni – mondja dr. Holpert Valéria. A probléma kiváló oka néha egészen banális: sokan egyszerűen kevés folyadékot fogyasztanak napközben és emiatt kiszárad a torkuk. Aki rosszul használja a hangját, túlerőlteti, vagy rendszeresen dohányfüstös környezetben tartózkodik, netán maga is dohányzik, szintén hamar berekedhet. A több hete fennálló, esetleg köhögéssel, nyelési fájdalommal is járó rekedtség esetén mindenképp javasolt orvoshoz fordulni, mert ez a tünet súlyosabb betegséget – reflux, gége-, vagy pajzsmirigy daganat, allergia – is jelezhet.

Orvosi kivizsgálás és beszédterápia

A felsorolt panaszok kezelésével a fül-orr-gégészeten belül, a hangképzési zavarok vizsgálatára specializált szakember a foniáter foglalkozik. A vizsgálat során először kizárja azokat az anatómiai eltéréseket, - daganat, hangszalagpolip, krónikus gyulladás, hangszalag csomók - amelyek közrejátszhatnak a panaszok megjelenésében. Ha semmilyen szervi elváltozás nincs, akkor beszédterápiás foglalkozások segíthetnek. „A hangterápia segítségével elsajátítható a helyes légzés, a pontos artikuláció, a lágy hangindítás, a megfelelő hangosítás és minden olyan képesség, amely a jó hangképzést eredményez, ilyen módon pedig a hang kifáradásának és az elhúzódó mutáció tüneteinek, vagy a rekedtségnek megszűnését eredményezi.”


Forrás: www.fulorrgegekozpont.hu
2015. 12. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -