![](/themes/vital_theme/images/ferdevonal_zold.gif)
Hirtelen szívhalál esetén a betegnek akkor van a legtöbb esélye a túlélésre, ha az újraélesztést azonnal megkezdik. Az eredmény azonban erősen függ attól, hogy az áldozat agya mikor kap a működéséhez elégséges vért. Már korábban bizonyították, hogy ilyenkor jobban tűrik a drámai körülményeket az újraélesztettek, ha 24 órára testüket, agyukat kissé lehűtik. Sok városban már csak olyan kórházba szállítják az újraélesztetteket, ahol az utókezelés részeként azonnal elkezdik a test hűtését is.
![hirtelen szívhalál hirtelen szívhalál](https://www.webgalamb.vital.hu/files/images/i_hirtelen-szivhalal-agy-lehutese.jpg)
Az Amerikai Szív Társaság kongresszusán ismertették svéd kutatók az Európai Unió öt országában végzett vizsgálatuk igen kedvező adatait. Belgium, Csehország, Németország, Olaszország és Svédország területén 182 esetben alkalmazták a BeneChill nevű amerikai találmányt különféle korú embereken, akik között volt fiatal sportoló és igen idős nyugdíjas is, de valamennyien gyógyintézeten kívül, sportpályán, utcán, bevásárlóközpontban lettek rosszul és szenvedtek hirtelen szívhalált.
A találmány lényege, hogy egy kis cső segítségével gyorsan párolgó, ezáltal környezetét erősen lehűtő folyadékot juttat az orrba. Az orrüreg hőmérsékletének csökkenése hamar lejjebb viszi az agyszövet hőmérsékletét is. A betegek, akiknél már az újraélesztés színhelyén elkezdhették a gép segítségével a koponya hűtését, órákkal korábban elérték az ilyenkor optimális 33-34 fokos agyhőmérsékletet, mint azok, akiknél ezt csak a kórházi őrzőszobában lehetett elkezdeni.
Ha az eszközt az eszméletvesztés után 10 percen belül alkalmazták, kétszer annyi embert tudtak megmenteni, mint a hagyományos módszerrel. A Maaret Castren vezette kutatócsoport hangsúlyozta, hogy ezt a szellemes, de egyszerű technikát bárki használhatja, nem csak a speciálisan képzett mentőszemélyzet.