Milyen tüneteknél gyanakodjunk?
Hisztamin intolerancia esetén a szervezetben lecsökkent a hisztamin lebontó diamino-oxidáz (DAO)enzim szintje. A szervezetbe jutó vagy ott termelődő hisztamin emiatt nem tud megfelelően lebomlani, a gyerekeknél az alábbi tünetek jelentkezhetnek:hasfájás, puffadás, hasmenés, csalánkiütés, viszketés, ekcéma, fejfájás, magasabb pulzus, tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás. Több tünet egyszerre is jelentkezhet vagy válthatják is egymást: a kisgyermek, akinek az előző nap a hasa fájt, ma fejfájásra panaszkodik, másnap náthás tünetei lesznek.
Mi okozhat hisztamin intoleranciát gyermekkorban?
A DAO enzim szintjének csökkenése lehet genetikai eredetű – gondoljunk erre, ha a családban előfordult hisztamin intolerancia és a gyermeknél a felsorolt panaszok jelentkeznek. Okozhatja bizonyos gyógyszerek szedése, a belek gyulladásos betegségei vagy túl nagy mennyiségű hisztamin fogyasztása, amit a szervezet nem képes lebontani.
Sok narancsot, diót vagy csokit evett?
Az ünnepek bizony nem kedveznek a hisztamin intoleranciával élőknek, nem ritka, hogy az enzimcsökkenésre az újév első heteiben derül fény. A tüneteket egyaránt előidézhetik azok az ételek, amelyek hisztamintartalma magas, és azok is, amelyek fogyasztása a szervezetben hisztamint szabadít fel, vagyis hisztamin termelődését fokozza. Dr. Balogh Ádám elmondta, hogy a hagyományos ünnepi menü sok ilyen alapanyagot tartalmaz, az érintettek számára többek közt a halak, savanyú káposzta, a csokoládé (kakaó), dió, mogyoró és citrusfélék fogyasztása is okozhat kellemetlen tüneteket.
Hogyan deríthetjük ki, hogy mi okozza a panaszokat?
Ha a tünetek alapján felmerül a hisztamin intolerancia gyanúja, akkor egy vérvizsgálat segíthet eldönteni, hogy a hisztamin intoleranciahozzájárult e a tünetek kialakulásához. Az egyéni tolerancia eltérő lehet, ezért az eredményeket egyénileg, a tünetek fényében kell értékelni.
Hisztamin intolerancia kezelése gyermekkorban is diétával történik. Az étrendből ki kell zárni vagy csökkenteni kell a magas hisztamin tartalmú vagy a hisztamint felszabadító ételeket. A diéta szigorúsága az egyéni tolerancia függvénye is. A gyermek fejlődéséhez szükséges teljes értékű étrend összeállításában dietetikus tud segíteni.