2025. Január 07. kedd
A szexuális funkciók és az életkor -  Hogyan függhet össze a merevedési zavar és az egészségi állapot? -  Gyakran nem csak urológiai vizsgálat szükséges
Számos férfi tapasztal élete során szexuális jellegű problémát, főként merevedési zavart. Az erekció egy összetett folyamat, amelynek zavarát fizikai és pszichés okok is magyarázhatják, és előfordulásának valószínűsége az életkor előrehaladtával nő.

A szexuális funkciók és az életkor

A tévhitekkel ellentétben nincs olyan életkor, amikor a pénisz „megszűnne működni” és az erektilis diszfunkció állandósulna, de számos nagy kutatás született már az életkor, a rizikófaktorok és egészségi állapot összefüggéseiről. Ezek mindegyike azt igazolta, hogy minél magasabb az életkor, annál nagyobb a valószínűsége a merevedési zavar előfordulásának, egy 2007-es amerikai kutatás szerint például a 20-39 év közti férfiak közt 5% tapasztalta már meg az erektilis diszfunkciót, a 70 év felettieknél pedig 70%. A férfiak saját megítélése a szexuális funkcióikról hasonló mintázatot mutat. Az 53-59 év köztiek 75%-a ítélte saját szexuális funkcióit jónak vagy nagy jónak, a 80-90 év köztiek 64%-a viszont már úgy vélte, rossz vagy nagyon rossz. Közel hasonlóan vélekedtek a szexuális késztetésükről is. A merevedési zavarról szóló kérdésekre adott válaszokból kiderült, hogy 40 év alatt mindössze a férfiak 2%-a tapasztalt ilyesmit, 40-49 év közt 4%, 50-59 év közt 25%, 60-69 év közt 40% számolt be arról, hogy ekkor kezdődtek a problémáik.

Hogyan függhet össze a merevedési zavar és az egészségi állapot?

Az életkortól függetlenül vannak olyan betegségek, amelyek növelik a merevedési zavar kialakulásának kockázatát. Ilyen például a magas vérnyomás, a magas koleszterinszint, a szív-érrendszeri betegségek, a stroke, a cukorbetegség, a depresszió és a daganatos betegségek (nem csak a prosztatarák). Vannak továbbá olyan ismert rizikófaktorok, amelyek szintén hozzájárulnak az erektilis diszfunkció megjelenéséhez, mint a dohányzás, a túlsúly és az elhízás, a rendszeres alkoholfogyasztás, a mozgásszegénység, az alvászavarok, főként az alvási apnoé, a nem elégséges alvás és érdekes módon a heti 8,5 óránál több tévénézéssel töltött idő. - A jó hír, hogy ennek ellenkezője is igaz, vagyis a megjelölt betegségek és rizikófaktorok hiánya csökkenti a merevedési zavar előfordulási valószínűségét – ismerteti Rákász doktor. – Általánosságban a jó egészségi állapot jól hat a szexuális funkciókra, a felmérések szerint ugyanis a szexuális inaktivitás leggyakoribb oka a férfi-nő pároknál a férfi rossz egészségi állapota. Vagyis amikor merevedési zavarral fordul hozzánk egy férfi, át kell tekintenünk az általános állapotát is, ugyanis a probléma forrása gyakran máshol keresendő, az erektilis diszfunkció tulajdonképpen csak tünetként jelentkezik. Tény és való, hogy a betegségek valószínűsége az életkor előrehaladtával nő, ezért a merevedési zavar előfordulása is gyakoribb, de a kezelés minden életkorban elérhető.

Gyakran nem csak urológiai vizsgálat szükséges

- Ha valaki erektilis diszfunkció miatt keres fel bennünket, mindenképpen számíthat egy alapos kikérdezésre, hiszen sokszor már a válaszokból következtethetünk valamilyen okra a háttérben – ismerteti dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa. – Mivel például gyógyszer mellékhatás is okozat ilyen panaszt, érdemes előre végiggondolni, milyen típusú gyógyszereket szed a páciens, különös tekintettel a magas vérnyomásra, magas koleszterinszintre szedett gyógyszerekre, immunrendszert gátló gyógyszerekre, antidepresszánsokra. Ugyancsak gondolni kell az életmódbeli tényezőkre is, hiszen láthatjuk, ezek milyen komoly rizikófaktort jelentenek. Ha ezeket az okokat kizártuk, ki kell vizsgálni a fizikai és pszichés okokat is, ezért az alapvető urológiai és laborvizsgálatokon túl szükség lehet kardiológiai, belgyógyászati, diabetológiai, neurológiai kivizsgálásra és pszichológiai felmérésre is. Az eredményekre épülve a kezelés épülhet például az alapbetegség kezelésére, gyógyszerváltásra, életmód változtatásra, illetve kifejezetten a merevedési zavart orvosoló gyógyszerekre, hormonpótlásra, segédeszközökre, esetleg műtétre.
Forrás: Urológiai Központ
2024. 12. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés