2024. November 17. vasárnap
A hideg levegő okozhat asztmás rohamot? -  Csak óvatosan! Így óvja egészségét télen -  Nem kell, hogy a betegség határozza meg az életét!
Az időjárás változása, a hőmérséklet-ingadozás, a köd vagy a száraz, szeles, hideg levegő súlyos panaszokat, akár életveszélyes állapotot is előidézhet az asztmás betegeknél. A hideg időben végzett kültéri fizikai tevékenység vagy sportolás kettős nehézséget jelent ilyenkor a légutaknak, hiszen a hideg és a mozgás is gyorsítja kiszáradásukat, ami növeli a roham kialakulásának kockázatát.

A hideg levegő okozhat asztmás rohamot?

A téli időszakban a már eleve érzékeny, sokszor gyulladt hörgőrendszer még intenzívebben reagál a hideg, száraz levegő belélegzésére, ami kiszárítja a légutakat, azok beszűkülését okozhatja, és köhögést és légszomjat vált ki – mondja dr. Potecz Györgyi, aki azt javasolja az asztmás betegeknek, hogy ha hideg időben gyakran jelentkeznek asztmás tüneteik, keressék fel mihamarabb kezelőorvosukat, hogy egy új kezelési tervet alakíthassanak ki. Hogyan tartsam kordában az asztmát télen?

Csak óvatosan! Így óvja egészségét télen

Annak érdekében, hogy a hideg levegő ne okozzon asztmás fellángolást, Potecz doktornő az alábbiakat javasolja az érintetteknek:
•Tájékozódjék a levegő minőségéről, különösen az ősz és a téli fűtési időszakban, hiszen a fűtés miatt levegőbe kerülő légszennyező anyagok könnyen asztmás tüneteket válthatnak ki.
•Szoktassa hozzá szervezetét a hideghez! Kezdje rövidebb sétákkal, és fokozatosan emelje a szabadban eltöltött időt!
•Indulás előtt mindig melegítsen be! Kültéri sportok esetében a legalább 10-15 perces, alacsonyabb és magasabb intenzitású gyakorlatokat kombináló bemelegítés csökkenti a légutak válaszkészségét, ezzel a befulladás veszélyét.
•Fedje el a száját és az orrát kendővel vagy sállal, hogy párás meleg levegőt lélegezhessen be!Téli sport asztmával
•Ha tud, figyeljen arra, hogy az orrán keresztül lélegezzen, mert ez segíti a levegő felmelegedését! A szájlélegzés miatt könnyen kiszáradhat a torka, ami asztmás rohamhoz vezethet.
•Egyes vizsgálatok szerint kültéri sporttevékenységek esetén hasznos lehet az orrtapasz is, ami az orrcimpák megemelésével mechanikusan javítja az orrjáratok átjárhatóságát, így késleltve a szájlégzésre váltást.
•Ha korábban terhelésindukált panaszokat tapasztalt, konzultáljon kezelőorvosával, aki rohamoldó készítményeket javasolhat, hogy megakadályozza a tünetek kialakulását. A felírt készítmény mindig legyen kéznél!
•Intenzív mozgás és fizikai tevékenység után ne feledkezzen meg a fokozatos levezető mozgásról sem, amivel mérsékelheti a légutak hirtelen felmelegedését. A befulladás sokszor a hideg levegőről a meleg térbe való belépéskor jelentkeznek, amit a meleg levegő ödémát okozó hatása idézhet elő.
•Jól kontrollált asztmás betegeknek általában nem szükséges a kedvezőtlen környezeti feltételek kerülése. Ha azonban a hideg, száraz idő, az alacsony páratartalom fellángolást okoz, hasznos lehet, ha kerüli a nagy intenzitású, szabadtéri fizikai tevékenységeket ebben az időszakban.

Nem kell, hogy a betegség határozza meg az életét!

Az asztma az esetek döntő többségében jól kezelhető, nem kell, hogy az érintettek mindennapjait a betegség miatti szorongás határozza meg! Egyre több kutatás bizonyítja, hogy a rendszeres testmozgás és fizikai aktivitás javítja az asztma kontrollját, a tüdőfunkciót és az általános életminőséget. Fontos azonban, hogy rendszeresen megjelenjünk a kontrollvizsgálatokon tüdőgyógyászunknál, a gyógyszereket pedig a szakorvos által előírtaknak megfelelően alkalmazzuk! – hangsúlyozza dr. Potecz Györgyi, a Tüdőközpont orvosa.
Forrás: Tüdőközpont
2024. 01. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -