Winston professzor a Nemzeti Egészségügyi Hatóság egy orvosának olyan nyilatkozatára reagálva tette megjegyzését, amelyben az óva intette a nőket a késői családalapítástól, annak veszélyeire hivatkozva. Az említett orvos, Geeta Nargund szerint a termékenység hanyatlási mutatói miatt, ideális esetben egy nőnek még azelőtt kell elkezdeni kísérletet tenni a teherbe esésre, hogy betöltené a 30. életévét. Nagrund professzor, a londoni St. George Kórház termékenységi osztályának vezetője arra figyelmeztetett, hogy Nagy-Britannia egy „termékenységi időzített bombán” ül, hiszen hat párból egynek gyermeknemzési gondjai vannak. A professzor egyebek között arra is rámutatott, hogy a lakosság létszámának szinten tartásához nem elegendő kizárólag a migrációra hagyatkozni.
Lord Winston erre reagálva jelentette ki a Cheltenhami Tudományos Fesztiválon, hogy szerinte helytelen az orvosok részéről arról prédikálni, hogy mikor van a legjobb időszak az anyaság megkezdésére, hiszen véleménye szerint számtalan előny származhat a várakozásból. Mint mondta: „A nők egyre későbbre hagyják a gyermekszülést, és azt gondolom, hogy ez egy igen jó tendencia. Így lényegesen több élettapasztalatra és tudásra tesznek szert, emellett pedig a családalapítás halasztásával, a társadalom szempontjából még többet tesznek hozzá annak fejlődéséhez. Nem elhanyagolható az sem, hogy sokkal stabilabbak: tudják, mit akarnak, milyen partnert, aki biztosan meg is marad. Vélhetően életkörülményeik, melyben gyermeküket nevelni fogják, szintén magasabb minőségű.” Ezek mellett Lord Winston támogató szavakkal illette azt a nemrégiben a Parlament által is elfogadott lombikmódszert, ami lehetővé teszi, hogy olyan gyermekek szülessenek, akiknek DNS-szempontból három szülőjük van, két anyjuk és egy apjuk. A módszer ugyanis véleménye szerint hatékonyan tudja segíteni a családokat például az örökletes betegségek leküzdésében.
Lord Winston szerint, a társadalom már évszázadok, évezredek óta változtatja az ember környezetét. „Ha ez megengedhető, akkor mitől lenne morálisan kevésbé igazolható megfelelő eszközökkel és célokkal az ember kémiai úton történő megváltoztatása?” – teszi fel a kérdést a szakember.