2024. Szeptember 28. szombat
Az agy egyes régióinak teljesítménye ötvenen túl éri el a csúcspontját, míg az arcfelismerés például a harmadik ikszig fejlődik, a vizuális rövidtávú memória pedig a negyvenes éveinkig – állítják a szakemberek.

Úgy tűnik, a jó borhoz hasonlóan az emberi agynak is idő kell, hiszen évtizedek alatt „érik be”. Hiába tűnik tehát úgy, hogy a legfiatalabbaké a világ, egyes készségek csak a középkorúaknál bontakoznak ki teljesen. Mások érzelmi állapotának felismerése például a negyvenes-ötvenes években. „Az idő múlásával bizonyos dolgokban egyre jobbak leszünk, másokban pedig egyre rosszabbak, míg olyanok is akadnak, amelyekben egyenletes teljesítményt nyújtunk” – magyarázta Joshua Hartshorne, a Massachusetts-i Technológiai Intézet munkatársa, aki a tanulmány egyik szerzője.

A Psychological Science című szakfolyóiratban megjelent eredmények alapján az intelligencia különböző dimenziói más és más életkorban érik el a csúcspontjukat, némelyek akár negyvenen túl. „Ez nem úgy működik, hogy egy bizonyos korban vagyunk a legjobbak mindenben, hanem inkább mindig a legjobbak vagyunk valamiben” – fogalmazott a szintén szerző Laura Germine neurogenetikus. „A feltárt összefüggés merőben új képet fest az emberi élet folyamatáról” – tette hozzá a szakember. A kutatópáros úgy végezte a minden eddiginél kiterjedtebb, 30 különböző intelligencia-dimenzióra irányuló vizsgálatot, hogy több nagy kiterjedésű mintával is dolgozott egyszerre az interneten keresztül, amelyhez bármelyik korcsoportból lehetett csatlakozni. Két weboldaluk például a gameswithwords.org és testmybrain.org néhány perces kognitív tesztet kínál, ami sok érdeklődőt vonz.


Forrás: Medipress
2015. 03. 17.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés