A nemrégiben megjelent kutatásban Ladwig professzor és munkatársai 3,600 résztvevő adatait vizsgálták, melyeket a KORA-Age Study-ból gyűjtöttek ki. A résztvevők átlagéletkora 73 év volt. „Amiért ez a tanulmány érdekes lehet, az az, hogy a stressz és az érzelmi jólét közti kapcsolatot nem klinikai, hanem szélesebb nézőpontból még nem nagyon vizsgálták” – magyarázta Dr. Karoline Lukaschek, a Mental Health Research Group epidemiológusa, a tanulmány vezető szerzője.
A 21. század különös betegsége> > >
„A kutatásunk emellett vizsgálta a szorongást, a depressziót és a különböző alvászavarokat is.”
A szubjektív jólét felmérésére a kutatók a WHO által szerkesztett kérdőívet használták fel (WHO-5 Well-Being Index), ahol 0-100 pontot lehetett elérni. A kutatás elemzéséhez az eredmények alapján a résztvevőket két csoportba osztották: 50 alatti és feletti pontszámot elérők csoportja. A vizsgálatban résztvevők nagy többsége (79%-a) a szubjektív jólét magas szintjéről számolt be, s a válaszadók átlagos pontszáma is a WHO által meghatározott küszöb felett volt. Az alacsony pontszámú csoportban azonban a nők magas aránya lepte meg a kutatókat: a nők 24%-a került ebbe a csoportba, míg a férfiaknak csupán 18%-a.
A szénanátha súlyos szövődményei >>>
„Az eredmények egyértelműen mutatják, hogy megfelelő kezeléssel és beavatkozással javíthatjuk az idősek életminőségét, különösen az idős, egyedül élő nők helyzetét” – egészítette ki Ladwig professzor. „Mindez nagyon fontos, hiszen tudjuk, hogy a szubjektív jólét érzése csökkenti a halálozási kockázatot.”