Azok a dohányosok azonban, akik az 50. szülinapjuk előtt örökre leteszik a cigarettát, szép lassan felére csökkenthetik annak esélyét, hogy 15 éven belül meghaljanak – állítják a houstoni MD Anderson Cancer Center munkatársai. Mielőtt az ember rászánja magát a végső lépésre, fontos tudatában lenni annak, hogy a dohányzásról való leszokás nem csak a nikotinfüggőség miatt nehéz, hanem egy nagyon mélyen gyökerező pszichológiai reakció átkondicionálásáról is szó van.
A szénanátha súlyos szövődményei >>>
Ez általában azt jelenti, hogy egy sor változást érdemes kieszközölni a mindennapok szintjén. Fontos, hogy a dohányzó kollégák helyett a nemdohányzókkal töltsünk több időt, vagy épp kávézás helyett – ami mindig cigarettázással jár – inkább sétáljunk egyet.
Sokan azért dohányoznak, mert így könnyebb megküzdeni a stresszel, a depresszióval és más negatív érzésekkel. Segít, ha más megküzdési stratégiát keresünk a problémák kezelésére: a torna, a meditáció, a relaxáció vagy akár az egyszerű légzésgyakorlatok is megoldást jelenthetnek. Többen csak akkor gyújtanak rá, ha isznak is mellé, az alkoholmentes italok segíthetnek távol maradni a nikotintól.