„Igazán amiatt aggódunk, hogy a legtöbb fejlődő országban nincsenek is meg azok a rendszerek, amelyekkel közölni tudnák velünk, hogy a H1N1 hozzájuk is megérkezett” – mondta el Ties Boerma, a WHO egészségügyi statisztikai igazgatója. „A legtöbb országban nem elég fejlett a halálozást bejelentő rendszer, így nem kapunk adatokat a halálokokról. Emiatt még mindig nagy információhiány van, ezen már dolgozunk partnereinkkel, azonban ez egy óriási vállalkozás.”
![influenza influenza](https://new.vital.hu/files/images/i_influenza-fejlodo-orszagok.jpg)
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) múlt hét csütörtökön nyilvánosságra hozott egészségügyi statisztikai jelentése 18 kiválasztott fertőző betegséggel, köztük a H5N1 madárinfluenzával is foglalkozik, azonban kiemeli, hogy a maláriához és a japán agyvelőgyulladáshoz hasonlóan a madárinfluenza is nehezen azonosítható laboratóriumi vizsgálat nélkül, ez pedig a fejlődő országokban gyakran nem hozzáférhető.
Mexikónak a kanadaiakra kellett hagyatkoznia a sertésinfluenza vírusának kimutatásában. Még a közepes jövedelmű országokban is gyakran tüdőgyulladásként tüntetik fel az influenzás eseteket. „Nem tesznek különbséget influenza és tüdőgyulladás között, az influenza fajtájáról nem is beszélve – mondta Boerma. Sok országban nagyon nehéz ez. Például vegyük a mexikói influenza-statisztikát: a legtöbb influenzás esetet a tüdőgyulladásosok közé sorolták be.”
Amikor az új A-vírus (H1N1) a múlt hónapban felütötte a fejét Mexikóban, az egészségügyi szakértők hangsúlyozták, attól félnek, a vírus különösen a déli félteke szegényebb országaiban fog elterjedni. Az influenza legtöbb fajtája gyakrabban végződik halállal azok számára, akik más betegségben is szenvednek. A fejlődő országok viselik a betegség terheinek nagy részét, elszegényedett és szórványos egészségügyi ellátásukkal.