2024. November 16. szombat
A levegő visszatartásakor a tüdő vérerei ellazulásra „kérik” az idegrendszert, amitől növekszik a fájdalomküszöb. Ez megmagyarázhatja, hogy a magas vérnyomással élők miért éreznek kevesebb fájdalmat – derül ki egy friss kutatásból.

Világszerte milliók rettegnek az injekciótól, sokan már a tű látványától is rosszul vannak. Spanyol tudósok azonban most rámutattak egy minden eddiginél egyszerűbb fájdalomcsillapítási módszerre: egyszerűen csak vissza kell tartani a levegőt. A mély és bent tartott lélegzet olyan reakciót vált ki az agyból, hogy tompítja az idegrendszert, így csökken az illető fájdalomérzékenysége – magyarázzák a szakemberek. Stressz esetén megnő a vérnyomás, hogy a végtagok vérellátottsága javulhasson menekülés esetén – olvasható a New Scientists portálon. A szervezetnek azonban megvan a maga természetes módszere a vérnyomáscsökkentésre: ha a tüdőben nyomás keletkezik, az agy automatikusan visszaszorítja azt.

Dr. Gustavo Reyes del Paso, a Jaéni Egyetem munkatársa direkt azt vizsgálta, hogy a levegő visszatartása, mint a nyomásgyakorlás forrása, képes-e csökkenteni a fájdalomra való érzékenységet. Ehhez 38 ember körmét préselte össze öt másodpercre, miközben azok visszatartották a lélegzetüket, aztán megismételte a kísérletet nyugodt, lassú légzés mellett. Noha mindkét technika növelte a fájdalomküszöböt, a résztvevők a levegő visszatartásakor csekélyebb fájdalomról számoltak be. Ezzel a módszerrel egytől tízig terjedő skálán 5,5-ről 5-re csökkent a fájdalom erőssége. Dr. Reyes del Paso szerint ez a módszer különösen hasznos lehet, amennyiben valaki számít a fájdalomra. Ehhez már az inger megjelenése előtt érdemes visszatartani a lélegzetet. Az eredmények a Pain Medicine című szaklapban jelentek meg.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -