2024. November 19. kedd
Ha az ember gyakran utazik nagy távolságokra is, elkerülhetetlenül találkozik a jetlag problémájával. Ez az jelenség, amikor időzónák fölött átrepülve a szervezet nehezen alkalmazkodik a időeltolódáshoz. A szakemberek szerencsére ismernek néhány trükköt a problémás tünetek csökkentésére.

A leginkább bevált trükkök a következők:

– Ha csak lehet, aludjunk útközben, ezért érdemes éjszakai járatot foglalni. Ez persze azokra nem vonatkozik, akik nem tudnak aludni útközben.

– Az altatók kerülendők. Az alvást elősegítő gyógyszerek összezavarják a szervezetet, és csak rontanak a helyzeten.

– Az alkohol és a koffein nem a barátunk. Élénkítenek, összezavarnak, ezért jobb, ha kerüljük fogyasztásukat a jetlag elkerülése érdekében.

– Tervezzünk előre. Azok, akik időben gondoskodnak belső órájuk átállításáról, kevésbé érzékelik a jetlagot. Négy napot érdemes az átállásra szánni utazás előtt.

– A melatonin-terápia hasznos. Egy kis séta, a kávé és az új hely felfedezése jó ötlet. Ilyenkor már érdemes estig várni az alvással, hogy másnap újult erővel indulhasson a nap. Vannak, akik mindemellé melatonin-kiegészítő tablettát is szednek, öt napig az utazás kezdete előtt.

– Nem árt rögtön alkalmazkodni az új időzónához. Sétálni, kirándulni, nem pedig egyből lepihenni, ami csak ronthat a helyzeten.

Az immunrendszer a szakértők szerint eleve terhelés alatt van, így érdemes várni sötétedésig az alvással.


Forrás: Medipress
2016. 07. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -