2025. Január 20. hétfő
Bár a jó időnek a legtöbben örülnek, a kánikulának megvannak az árnyoldalai is, hiszen egyes esetekben a nagy meleg fejfájást vagy levertséget eredményez, és emellett a vérnyomás változásával is számolni kell. Nézzük, hogyan!

A tartós, nagy melegek a közhiedelemmel ellentétben nem emelik meg a vérnyomást, épp ellenkezőleg, csökkentik azt. Ez azonban sajnos nem jelenti azt, hogy a vérnyomás gondokkal küzdők fellélegezhetnek, hiszen ingadozó, vagy alacsony vérnyomás esetében a nagy meleg rosszulléttel és ájulással is járhat. Amennyiben úgy érzi, szédeleg, és el fog ájulni, akkor feküdjön a földre, és a lábait polcolja fel magasra, megkönnyítve a vér áramlását az agy felé. Ugyanígy, ha ájult emberen szeretne segíteni, akkor a lábait emelje a test vonala fölé! Természetesen magas vérnyomás betegség esetén is kitágulnak a vérerek a hő hatására, ám a hipertóniásoknál az érfal nem elég rugalmas az ilyen tágulásokhoz, így nem tudja követni a hőség miatti ideális állapotot, ráadásul a nagy tágulat miatt életbe léphet egy olyan szabályozás, reflex, ami védekezésképpen érösszehúzódást indít el- mondja dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magas vérnyomás specialistája.

Kánikula vérnyomás

Sokan nem tudják, de a nagy kánikulákban a gyógyszerek dózisán meglehet, módosítani szükséges, illetve a fokozott figyelem is ajánlott. A hipertónia ugyanis – főleg hőséggel párosítva – fokozza a szívproblémák kialakulásának valószínűségét, ráadásul a jelentős vérnyomás ingadozás, és a nagyobb vérnyomás emelkedés a károsodott érrendszerben agyvérzéshez vezethet, valamint a besűrűsödött vér és a lassult keringés trombózist is okozhat.

 

Igyon sok-sok folyadékot!

Ha már a hőség ellen nem is lehet tenni, azért hipertónia esetén fokozottan figyelni kell a folyadékbevitelre. Ez persze az egészséges emberekre is igaz, de a betegeknél emellett az is fontos, hogy egyszerre ne igyanak túl sokat, hiszen az is megterhelő lehet a szervezet számára. A legideálisabb az óránkénti tudatos folyadékpótlás. Ráadásul a magas vérnyomás esetén alacsony nátriumtartalmú ásványvíz javasolt, hiszen a szervezet a vízzel káliumot és nátriumot is veszít az izzadás során. A pótlása só bevitellel oldható meg, csakhogy hipertónia egyik kiváltó oka sokszor éppen a túl sok só, ezért javasolt inkább az ásványvíz fogyasztása.

Beszéljen orvosával!

A magas vérnyomás esetén a nagy melegben érdemes a kezelőorvossal is konzultálni, hiszen ahogy már említettük, a beállított adagok változtatására is szükség lehet, ráadásul a szakember arra is felhívhatja ekkor a figyelmet, hogy egyes  vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatása megváltozik, ha a folyadék bevitel kisebb a szükségesnél.

 

A nyár természetes velejárója a kánikula, így ez ellen nem lehet tenni, és ha csak nem akar egész nap a hűtött szobában üldögélni, akkor érdemes betartani néhány alapszabályt, amivel megelőzhetőek a nagyobb problémák.

Néhány egyszerű tipp

melegebb időben fokozottan ügyeljünk a folyadékbevitelre (lehetőleg víz)

a vízhajtókkal és az izzadással nem csak a folyadékot, de fontos mikroelemeket is veszítünk, amit ásványvízzel és gyümölcsökkel tudunk pótolni

tartózkodjunk a legmelegebb órákban (11-15) a fizikai megterhelésektől, a sportot is inkább a kora reggeli, vagy az esti órákra időzítsük.

védjük a fejünket a naptól, és gondoskodjunk a testünk hűtéséről is, pl. spricceljen egy kis vizet a bőrére, így a párolgás során a teste is lehűl.

 


Forrás: Trombózisközpont

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés