2025. Január 08. szerda
Azoknál a csemetéknél, akiknek édesanyja a terhesség idején megivott naponta két csésze kávét, 60 százalékkal nagyobb a gyermekkori leukémia kockázata – derül ki egy friss kutatásból. A szerzők feltételezése szerint a koffein megváltoztatja a magzat DNS-ét.

A tudósok emiatt úgy vélik, hogy a kormánynak mindenképpen kezdeményeznie kellene, hogy a kismamák felvilágosítást kapjanak a kávézás veszélyéről – csakúgy, mint az alkohol és a dohányzás esetében. Az összefüggés magyarázata lehet, hogy a koffein beavatkozik a magzati DNS fejlődésébe, s fogékonyabbá teszi azt a tumorfejlődésre. A szakértők több mint 20 korábbi tanulmányt vettek górcső alá, melyek nyomán világossá vált, hogy a terhesség alatt kávézó kismamák gyermekeinél ötödével magasabb volt a leukémia kockázata. Ez több mint két csészényi adag esetén 60 százalékra, több mint négy csésze mellett pedig 72 százalékra növekedett – olvasható az American Journal of Obstetrics and Gynaecology című szaklapban. „Szerintem nem szükséges, hogy a kismamák felhagyjanak a kávézással, csak mérsékelniük kell a bevitelt” – fogalmazott Denis Henshaw, a Bristol Egyetem professzora.

A gyermekkori leukémia szerencsére jól kezelhető: időben történő diagnózissal és kemoterápiával a betegek 80 százaléka meggyógyul. Évtizedek óta vizsgálják ugyan, hogy miért számít gyakorinak ez a betegség, ám még soha nem sikerült dűlőre jutni a lehetséges okokat illetően. Az atomerőművek közelségével feltételezett korábbi kapcsolatot is elvetették.


Forrás: Medipress

Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés