A szénanátha tünetei: enyhétől a súlyosig
Februártól pedig hivatalosan is kezdetét veszi az idei pollenszezon, elsőként a mogyoró-, éger, majd a nyírfapollen allergiások tünetei jelentkeznek. Az allergiás tünetek erőssége egyéni érzékenység kérdése is, de függ attól is, hogy az adott pollen milyen koncentrációban van jelen a levegőben, illetve az is hatással van rá, ha egy időben robban be a pollenszezon.
Ha a felmelegedés hirtelen érkezik, akkor több allergén növény virágzása is közel azonos időben kezdődhet. Ilyenkor a pollenkoncentráció olyan magas lehet a levegőben, hogy még a nem allergiás személyek is megérzik, aki pedig allergiás, különösen erős tünetei lehetnek – magyarázza dr. Moric Krisztina. Az elmúlt években jellemző száraz, meleg nyarak folyamán jellemző a magas pollenkoncentráció, és az egyes növények virágzása is elnyúlhat, ezzel együtt az allergiás tünetek is hosszabb ideig és erősebben jelentkezhetnek.
A szénanátha jellemző tünetei a tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás, szem- és orrviszketés, de torokviszketés is előfordulhat. Szemvörösség, könnyezés is jelentkezhet, de a szemekbe jutó pollenek allergiás kötőhártya-gyulladást is okozhatnak. A bőrön megtapadó pollenek miatt viszketés jelentkezhet, és az ekcémás tünetek is súlyosbodhatnak. A szénanátha tehát jelentősen megnehezíti a mindennapokat, ezt két korábbi kutatás eredménye is megerősítette.
Csökkent szexuális aktivitás, fáradtság és rossz alvás
Egy 2012-es vizsgálatban a depresszió, allergia, cukorbetegség és magas vérnyomás életminőséget befolyásoló hatását összehasonlítva, a betegek által adott pontszám alapján csak a depresszió előzte meg az allergiát. Sem a cukorbetegségben, sem pedig a magasvérnyomás betegségben érintettek nem adtak erre a kérdésre olyan magas pontszámot. A szénanátha tehát nagyobb mértékben befolyásolja a teljesítőképességet, és ez nemcsak a munkavégzésre, hanem az élet egyéb területeire is igaz. Egy 2009-es kutatás szerint ugyanis a szénanátha a szexuális aktivitásra is negatív hatással van, az érintettek fáradtabbak és rosszabbul is alszanak.
Hosszútávon is kockázatos a kezeletlen szénanátha
A szénanáthás tünetek tehát jelentősen megnehezítik a mindennapokat. A kezelés azonban nemcsak azért fontos, hogy ezeket a kedvezőtlen hatásokat elkerüljük – hangsúlyozza dr. Moric Krisztina. A sehogy, vagy nem megfelelően kezelt szénanátha mellett megnő az újabb allergiák kialakulásának kockázata. Így tehát a korábbi pl. egy hónap helyett akár két-három hónapig is tarthatnak a tünetek, hiszen újabb pollenek jelenléte is tünetek okoz majd. Az elhanyagolt szénanátha mellett pedig növekszik az asztma kialakulásának kockázata is.
Ezt jelenti a szénanátha megfelelő kezelése
Megfelelő kezeléssel tehát a szövődményeket megelőzhetjük, de mit jelent ez a gyakorlatban? Dr. Moric Krisztina elmondta, hogy a szénanátha kezelhető hagyományos gyógyszerekkel. Ez legtöbbször antihisztamin tabletta és szteroid orrspray kombinációját jelenti, illetve tünetektől függően egyéb kiegészítő készítmény, pl. szemcsepp is használható. Fontos, hogy a kezelés személyre szabott legyen, azt a beteg tünetei és az allergiavizsgálat eredménye alapján állítsa össze az allergológus. A gyógyszereket a felírt módon és adagolásban kell szedni, minden évben, amíg az allergén növény pollenszórása tart.
A másik lehetőség az allergén immunterápia, ami tartósan, akár 10-12 évre megszünteti a szénanáthás tüneteket. Ezt a kezelést korábban, az allergén növény pollenszórását legalább 2 hónappal megelőzően el kell kezdeni. Az idei évben tehát a pázsitfűfélék májusi virágzása előtt, márciusig lehet kezdeni a kezelést, de érdemes már a parlagfű allergiásoknak is felkészülni a pollenszezonra. Akinél a leggyakoribb hazai allergén okoz szénanáthás tüneteket, májusig kezdheti meg az allergén immunterápiás kezelést!