Magyarországon él a térség legnagyobb kínai kolóniája, mintegy 20 ezer férfi, nő és gyerek. Első képviselőik már közel harminc éve érkeztek, mikor Magyarország egyedüliként Európában vízummentességet adott Kínának. Az ideérkezők többsége végül nálunk találta meg a boldogulást, és nem ment tovább Európa más országaiba, vagy a hőn áhított Amerikába. Egy rendkívül összetartó kis közösséget alkottak elsősorban Budapest tízedik kerületében, Kőbányán. Talán ez az összetartás az, ami táptalajt biztosított számos közkeletű tévedésnek az itt élő kínaiakkal szemben, de nézzük mik is ezek:
Nincsenek kínai sírok Magyarországon
Régóta tartja magát az a pletyka, hogy azért ne lennének kínaiak a magyar temetőkben, mert amint meghalnak rokonaik, barátaik eltűntetik őket, hogy irataikkal mások jöhessenek az országba. Bár valóban kevés kínai nyugszik hazánkban, de ennek sokkal prózaibb oka van. A magyarországi kínai kolónia még fiatalnak mondható, mintegy harminc éve fiatal embereként érkeztek meg az országba, így többségük még nem is nyugdíjas korú. Azok, akik komolyabb betegséget kapnak el, általában visszamennek Kínába, hogy otthon gyógyítassák magukat, illetve, ha ez már nem lehetséges otthon halhassanak meg.
A kínaiak kóbor kutyát főznek az ételbe
Szintén sokat hallani, hogy a kínai éttermek mellett nincsenek kóbor állatok, mert azokat a személyzet begyűjti, és abból készül a később felszolgált ebéd. Kínában egyes területeken valóban esznek kutyát. Ezek a kutyák azonban nem eltaszított, az utcán kóborló ebek, hanem kifejezetten erre a célra nemesített és tenyésztett példányok, melyekhez nem is könnyű hozzájutni, így ezek fogyasztása Kínában sem elterjedt szokás. Magyarországon pedig egyenesen hallatlan, hiszen az itt élő kínaiak alkalmazkodnak a magyar szokásokhoz, törvényekhez.
Minden kínai kung fu harcos
A kung-fu nem elsősorban önvédelemre szolgál, sokkal inkább egyfajta spirituális átlényegülést takar. Elég a filmekből is ismert Shaolin szerzetesek harcművészetére gondolnunk, hogy rájöjjünk, sokkal több ez egyszerű csihi-puhinál. Peking utcáin nem nagyon lehet látni kung-fuzó kínaiakat, ahogy egyébként Budapesten is viszonylag ritka a lóháton közlekedő üzletember, vagy éppen családanya, pedig köztudott „tény”, hogy mi magyarok lovas nemzet vagyunk.
A kínai orvosok kuruzslók
A hagyományos kínai orvoslás több mint ötezer éves múltra tekint vissza, az orvostudomány egyik legrégebbi ága. Ami talán a legszembetűnőbb különbség a nyugati orvosláshoz képest az a kínai gyógyítás vallási-filozófiai háttere. Talán éppen ebből kulturális különbségből ered az európaiak idegenkedése az orvoslásnak ettől az ágától, ugyanakkor fontos tudni, hogy a világ számtalan egyetemén – így például Magyarországon is – tanítják a kínai medicinát akár kiegészítő, akár önálló szakon.
Ennek a hazánkban is élő közösségnek az életébe enged bepillantást a Spektrum csatorna szombatonként vetített „Kicsi ország, kicsi Kína” című sorozata, mely még több hasonló tévhitet oszlat el, vagy egyes esetekben éppen igazol hiedelmeket.