A vizsgálathoz normál súlyú, egészséges, középkorú férfi és nő önkénteseket kértek fel arra, hogy kétszer 8 héten át kövessék a megszabott diétát. Az egyik periódusban naponta háromszor kellett étkezniük, míg a másikban ugyanazt a kalóriamennyiséget – mely éppen a súlyuk fenntartásához volt elegendő – napi egyszeri étkezés során kellett elfogyasztaniuk. Ezzel a módszerrel a résztvevők a saját kontrolljukként szolgáltak.
A vizsgálatok eredménye szerint az egyetlen étkezés következtében számottevően emelkedett a résztvevők összkoleszterin- és „rossz” (LDL) koleszterinszintje, valamint a vérnyomása is, ahhoz képest, amikor naponta háromszor ettek.
Ezek a szív- és érrendszeri betegségekre hajlamosító rizikótényezők annak ellenére növekedtek, hogy a napi egy evés periódusában enyhén csökkent az önkéntesek testsúlya és zsírtömege.
Az is kiderült, hogy az egyszeri étkezés növeli a reggeli éhezési vércukorszintet, és késlelteti a szervezet inzulinra adott reakcióját. Az inzulinhormon az egyetlen a szervezetben, amely képes csökkenteni a vércukorszintet, működésének zavara esetén cukorbetegség léphet fel.