2024. Szeptember 23. hétfő
A vegetatív állapotban lévő páciensek tudatosságának mértéke a mai napig rejtély, de a tudósok egyre közelebb kerülnek ahhoz, hogy bizonyítani tudják, a testükbe zárt betegek igenis értik, mi történik a környezetükben.

Egy izraeli tanulmány szerint a vegetatív állapotban lévő emberek érzelmileg reagálnak azoknak az embereknek a fényképeire, akiket személyesen is ismernek. "Sikerült bizonyítanunk, hogy a vegetatív állapotban lévő páciensek másként reagálnak a környezetükben lévő ingerekre, attól függően, hogy az adott inger milyen érzelmi töltetet hordoz a számukra - nyilatkozta Dr. Haggal Sharon, a Tel Aviv Egyetem munkatársa, aki Dr. Yotam Pasternakkal közösen vezette a mostani vizsgálatokat - A páciensek csak az életükben nagy szerepet játszó emberek fényképeire reagáltak hevesebben."

A PLOS ONE című tudományos szaklapban megjelent tanulmány segíthet jobban megérteni a kómában fekvő páciensek állapotát, és a kutatók reményei szerint a jövőben jobb terápiás módszerek kifejlesztését is elősegítheti. Hosszú éveken át a szakértők úgy vélték, a vegetatív állapotban lévő páciensek nem tudnak semmit sem magukról, sem a környezetükről. Az elmúlt években azonban az orvosok agyi mágneses rezonancia vizsgálatok (MRI) segítségével kimutatták, hogy vannak, akik összetett kognitív feladatokat (például elképzelni valamilyen mozgásformát) is végre tudnak hajtani vegetatív állapotban.

Volt olyan páciens is, aki képes volt 'igen'-nel és 'nem'-mel válaszolni az orvosok kérdéseire. Ezek az esetek azonban viszonylag ritkák, és nem adnak pontos képet arról, hogy egy átlagos beteg milyen dolgokat él át vegetatív állapotban. Hogy többet tudhassanak meg erről, az izraeli tudósok 4 kómában lévő páciensnek mutattak fényképeket ismeretlen emberekről és családtagokról, miközben MRI-vel figyelték az agyműködésüket, idegi aktivitást keresve.

A vizsgálatok szerint az arcfelismerésért felelős agyi terület minden fénykép esetében aktiválódott, vagyis a páciensek tisztában voltak vele, hogy arcokat látnak. A közeli családtagokról és barátokról készült fényképek azonban az érzelmekért és memóriáért felelős agyi régiókat is aktiválták. Vagyis a páciensek agya felismerte a fényképen szereplő embereket. A tudósok szerint ez bizonyítja, hogy a kómában lévő betegek nem csak, hogy tisztában vannak azzal, mi történik a környezetükben, de reagálni is képesek az érzelmi ingerekre, mint például a fényképekre, és a szeretett emberek látványára. "Ez lehet az első lépés egy újfajta kezelési módszer kifejlesztésére" - nyilatkozta Dr. Sharon.


Forrás: Medipress
2014. 01. 14.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés