Korábban a pollenszezon február közepétől október végéig tartott, de 2007-ben már január közepén, 2008-ban pedig január végén kezdődött – a sokéves átlaghoz képest mintegy két héttel előbb.
A január végén – február elején monitorozott pollenszemek azt mutatták, hogy elsőként a Dél-Dunántúlon, majd a Nyugat-Dunántúlon megkezdődött a legkorábbi allergén növény, a mogyoró pollenszórása. A tavalyi év még ennél is rendkívülibb volt, hiszen akkor a pollenszórást január 15-én észlelték. A növények azonban - annak ellenére, hogy korábban kezdődött a virágzásuk – a fagyhatás elmaradása miatt sokkal kevesebb pollent termeltek.
Az országban 19 mérőállomás van – ebből kettő Budapesten. Az egyik az Országos Tisztifőorvosi Hivatal tetején, a másik pedig a svábhegyi gyermekgyógyintézet tetején működött egészen az év végéig. Az ÁNTSZ Aerobiológiai Hálózatának munkatársai jelenleg a csapda áthelyezésén dolgoznak.
Elsőként a mogyoró és égerfa pollenjére allergiás betegeknek kell figyelniük arra, hogy megkezdjék a terápiás megelőzést tüneteik mérséklésére, majd megkezdődik a ciprus- és tiszafafélék virágzása. Ezt követi a nyár, a kőris, a nyír, majd fokozatosan a juhar, a fűz és a platán, majd május végén, illetve júniusban a hársfa zárja a sort. Általában május közepén kezdenek virágozni a fűfélék, majd az útifű, a csalánfélék, a libatopfélék, végül pedig az üröm és a parlagfű következnek. Ez a két növény egészen a szezon végéig virágzik, pollenjük egészen addig megtalálható a levegőben.
Az allergiás betegeknek – akiknek száma hivatalosan 200 ezerre tehető – egészen október végéig, a parlagfű elvirágzásáig vigyázniuk kell magukra.