A cukorbetegek sebgyógyulását segítő készítményt fejlesztettek ki Szegeden A cukorbetegség szövődményeként kialakuló fekélyek és sebek gyorsabb gyógyulását segítő készítményt fejlesztettek ki a Szegedi Tudományegyetem bőrgyógyászati klinikáján.
Erős Gábor és munkatársai a dantrolen nevű - egy jelenleg Magyarországon csak egy viszonylag ritka, altatás közben fellépő szövődmény kezelésére használt - hatóanyagról ismerték föl, hogy alkalmas a sebgyógyulás támogatására. A sejtkultúrákon és egészséges állatokon végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a dantrolen helyileg oldat vagy krém formájában alkalmazva gyorsítja a sebek gyógyulását.
Szájmaszk, gumikesztyű, gyógyszertári alkohol, védőszemüveg>>
A hatóanyag alkalmazására az egyetem 2013-ban ideiglenes szabadalmi oltalmat kapott Magyarországon, majd elindították a folyamatot az USA-ban és az Európai Unióban is. Amerikában már korábban megkapta a védelmet a megoldás, a közel múltban pedig az Európai Szabadalmi Hivatal is az oltalom megadási szándékáról tájékoztatta az intézményt. A gyógyszerfejlesztésben véget ért az úgynevezett pre-klinikai fázis, jelenleg a készítmény technológiai fejlesztése zajlik. Olyan félszilárd készítményt, krémet hoznak létre, amely hosszabb távon is stabil, megmarad a kezelési felületen. A következő lépés - a megfelelő hatósági engedélyeket megszerezése után - a diabéteszes betegek egy csoportján a klinikai vizsgálatok elindítása lesz.
Szájmaszk, gumikesztyű, gyógyszertári alkohol, védőszemüveg>>
Semmelweis Ignác szülőházában, ahol a hamvait is őrzik, működik a nevét viselő múzeum, szellemi és tárgyi hagyatékának örököseként kiemelt feladatának tekinti dokumentálni a jelenleg is zajló koronavírus-járvány időszakát, tárgyakban, írásban és virtuális tartalmakban egyaránt. A múzeum ennek megfelelően hozzákezdett az egészségügyi intézkedésekkel, gyógyítással és megelőzéssel, a megváltozott életmóddal kapcsolatos anyag archiválásához. Az intézmény felhívása szerint az alábbi tárgytípusokkal kívánják kiegészíteni a múzeum gyűjteményét: orvosi eszközök, professzionális és házilag készített eszközök, amelyek a védekezést és a gyógyítást szolgálják. Várják a járványhelyzet miatt megváltozott életmódhoz kapcsolódó tárgyakat, dokumentumokat, emlékeket, hivatalos vagy civil kiadású nyomtatványokat, szóróanyagokat. A koronavírussal kapcsolatba került betegek és hozzátartozóik naplóit, visszaemlékezéseit (írásban, fotóval vagy videóval), orvosok, ápolók tárgyi emlékeit és emlékezéseit a járványhelyzet idejére. Emellett gyógyszerészeti eszközöket, csomagolóanyagokat, nyomtatványokat is várnak a gyűjteménybe.
A felajánlásokat - a zárva tartás ideje alatt - a semmelweis@museum.hu címen várják. A világjárvány okán ma a legismertebb magyarként beszélhetünk a kézfertőtlenítés módszerét kifejlesztő Semmelweis Ignácról, előtte tisztelgett a Google március 20-án és Semmelweis angol nyelvű szócikke bekerült a tíz legnézettebb Wikipédia-oldal közé március második felében.
A MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Könyvtár és Adattár a gyűjtési területének megfelelően gazdag gyűjteménnyel rendelkezik a korábbi járványokhoz (pestis, spanyolnátha, gyermekparalízis, tbc) kapcsolódó relikviákból és dokumentumokból. A múzeum járványtörténeti gyűjteményében megtalálható tárgyak között van például egy 17. századi németországi réz pestiskereszt, továbbá egy 1863-as fotó a Királyi Magyar Tudományegyetem orvostanári testületéről, amelyen Semmelweis Ignác is látható, valamint egy reklámfüzet, amely a Richter által gyártott Hyperol fertőtlenítőt is tartalmazza.