A krumpli olyan antibakteriális molekulákat tartalmaz, melynek révén gyógyírt képesek nyújtani a gyomorfekéllyel küzdők számára – derítették ki a Manchester Egyetem kutatói. A mikrobiológusok most abban bíznak, hogy a hasznos összetevőket burgonyalé formájában akár napi étrend-kiegészítőként is forgalomba lehetne hozni.
A felfedezésre egy szimpla vasárnapi ebéd során került sor, mikor a tudóscsoport egyik tagjánál éppen burgonya volt terítéken, és az ott ülő nagymama megjegyezte, hogy annak idején ők a burgonyát gyomorfekély ellen ették. A szakember hamar rájött, hogy a tányérján levő étel olyan kulcsfontosságú molekulákat tartalmaz, melyek képesek harcba szállni a gyomorfekélyért vagy a gyomorégésért is felelős baktériumokkal. Az pedig külön előny, hogy a gyomorbaktériumok a burgonyalével szemben nem válnak rezisztenssé úgy, ahogy az antibiotikumokkal szemben, ráadásul még mellékhatásokkal sem kell számolni.
Az egyetem tudósai ezek után különféle krumplifajtákkal kezdtek kísérletezni, és a molekula kivonatot már szabadalmaztatták is abban bízva, hogy hamarosan ugyanolyan népszerűvé válhat, mint a probiotikumos joghurtok. Ian Roberts mikrobiológus professzor először ő maga is szkeptikus volt az új felfedezéssel kapcsolatban, mostanra azonban már biztos benne, hogy kutatásuk eredményeként új terület nyílik meg az egészséges életmód előtt - tette közzé.