2024. Szeptember 28. szombat
Egy nagyváros vonzáskörzetében élő bejáró naponta átlagosan 1,5 órát tölt a volánnál. Azon kívül, hogy ez általában véve nem tesz jót a stressz-szintünknek, a forgalmas úton való autózás más módon is károsíthatja az egészségünket.

A Surrey Egyetem kutatói kimutatták, hogy az autóvezetők és a gyalogosok a légszennyező anyagok rendkívül magas szintjének vannak kitéve a közlekedési lámpáknál. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) adatai szerint évente mintegy hét millió korai halálozás hozható összefüggésbe a légszennyezéssel. Köztudomású, hogy a gépjárművek különösen nagy mennyiségű szennyező nanorészecskét bocsájtanak ki, amelyek nagymértékben hozzájárulnak a légzőszervi megbetegedésekhez és a szívbetegségekhez. A visszaszorítására tett erőfeszítések ellenére azonban az autóhasználat mértéke nem sokat változott az utóbbi néhány évtizedben.

A The Conversation hasábjain megjelent kutatásukban az egyetem munkatársai azt vizsgálták, milyen mértékben vannak kitéve az autóvezetők a légszennyező anyagoknak útjuk különböző pontjain. Kiderült, hogy a gyakran változó vezetési körülményeknek köszönhetően a kereszteződések a magas szintű légszennyezettség „melegágyai”. Amikor a sofőrök a lámpáknál lefékeznek és megállnak, majd zöldnél lendületesen felgyorsítanak, a részecskekoncentráció csúcspontja 29-szer magasabb volt, mint a forgalom akadálytalan áramlása közben. Annak ellenére, hogy az autóvezetők teljes utazási idejük csupán 2 százalékát töltik a lámpás kereszteződéseken való áthaladással, ez a rövid időtartam a teljes károsanyag-behatás körülbelül 25 százalékát teszi ki. Nem mindig nyílik lehetőség arra, hogy az útvonalunkat megváltoztatva elkerüljük az ilyen kereszteződéseket, de a kutatók szerint az autósoknak tisztában kell lenniük a forgalmas utakon rájuk leselkedő kockázatokra, és legalább is meg kell próbálniuk elkerülni az olyan útvonalakat, amelyek arra kényszerítik őket, hogy a káros kipufogógázokban üljenek.


Forrás: Medipress
2015. 02. 22.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés