2024. November 27. szerda
A világon elsőként egy fiatal kolumbiai nőn végeztek el olyan transzplantációs műtétet, melyben a beültetett szervet a beteg saját őssejtjeiből növesztették. A szakértők szerint a jövőben mindennapossá válhat az őssejtek és a mesterséges szövetek segítségével való gyógyítás.

A Barcelonában élő 31 éves Claudia Castillo néhány éve tuberkulózisban megbetegedett. A betegség miatt később összeesett a légcsöve egyik tüdőfélbe torkolló szakasza, emiatt képtelen volt lélegezni. Ha a problémára nem találtak volna megoldást, tüdeje egyik felét el kellett volna távolítani, ami biztosan rokkanttá tette volna a nőt.

légcső, transzplantáció

A kétgyermekes anyán egy világon elsőként végzett beavatkozással segítettek brit orvosok. A sérült légcsőszakasz pótlásához a beteg gerincvelejéből levett őssejtjeinek és egy donortól származó légcső egy darabjának felhasználásával új légcsövet növesztettek, majd a halott donor sejtjeit „kimosták” belőle. Az új szervet ezután beültették a sérült légcsőszakasz helyére.

A hagyományos transzplantáción átesett betegekkel ellentétben Castillonak nem kellett immunszupresszánsokat szednie, mivel szervezete nem próbálta kilökni az új légcsövet. A műtét után nem jelentkeztek szövődmények és a beteg az operáció után 10 nappal már haza is mehetett. A nő ma már képes gyermekeit nevelni, két emeletet felfelé lépcsőzni és alkalmanként este táncolni is – csupa olyasmi, amely korábban lehetetlen volt számára.

A Bristol Egyetem sebész professzora, Martin Birchall szerint, aki részt vett az úttörő eljárásban, a technikát kezdetben kiterjeszthetik egyéb üreges szervek, mint a belek, a húgyhólyag és a reproduktív szervek növesztésére. Később pedig olyan tömör szervek esetében is alkalmazhatják majd, mint a szív, a máj vagy a vesék.


Forrás: Medipress/Vital
2008. 11. 23.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -