2024. Szeptember 23. hétfő
Dan és Babs Izzatt Zimbabwéből mindketten már több mint harminc éve leprásak, ám évtizedeken keresztül senkinek sem mertek erről beszélni, mert féltek az előítéletektől. Nemrégiben azonban úgy döntöttek, történetüket megosztják a nyilvánossággal, hogy így hívják fel a figyelmet arra, a lepra nem csak a szegénységben élőket sújthatja.

A férfi még 1970-ben kapta el a betegséget, máig sem tudja, hogyan. Mivel Zimbabwében igen ritka a lepra, az orvosok először szifiliszre gyanakodtak, ám a férfi közölte velük, hogy az kizárt, mivel felesége – akivel akkor három hónapos házasok voltak – az egyetlen szexuális partnere. Végül megállapították, hogy Dan leprás, aki úgy tartotta becsületesnek, hogy a hírt megosztotta feleségével és felajánlotta neki, hogy hagyja el. Babs azonban azt felelte, egyrészt szereti a férjét, másrészt Isten előtt megfogadta, hogy jóban-rosszban kitart mellette, így a pár együtt maradt, és hét év elteltével az asszonyt is utolérte a betegség.

Ha kellő időben felismerik és kezelik a betegséget, akkor antibiotikumokkal elkerülhető, hogy maradandó károsodások lépjenek fel, ám Dan esetében nem ez történt. A férfi először 1960-ban tapasztalt magán furcsa tüneteket, ám ekkor még nem vette azokat komolyan és csak tíz évvel később – amikor egész teste kiütéses lett – fordult orvoshoz. Ennek következtében ma egyik kezét nem tudja rendesen használni, jobb lábát pedig térdből amputálták, és megelőzendő, hogy a bal lábával is ezt történjen, azt 16 hónapja gipszbe tették az orvosok.

Visszagondolva a férfi arra gyanakszik, hogy valamikor 4 és 7 éves kora között fertőződhetett meg, szerinte édesanyja máig magát hibáztatja amiatt, hogy gyerekkorában nem tudta őt megvédeni ettől a betegségtől. A házaspárnak két fia született, akiknél azonnal elkezdték a gyógyszeres kezelést, nehogy utolérje őket is a lepra, és bár többen azt tanácsolták a párnak, hogy ne beszéljenek senkinek a betegségükről, a fiúk 9 és 11 éves korában ők mégis úgy döntöttek, hogy megosztják velük a családi titkot.

1999-ben Dan már egy gyülekezet lelkipásztoraként szolgált, és egy lepramisszióval kapcsolatos feladattal bízták meg. A férfi ekkor látta elérkezettnek az időt arra, hogy híveivel is megossza féltve őrzött titkukat. A gyülekezet döbbenten fogadta a hírt, és csak annyit kérdeztek, ezt eddig miért nem mondták el nekik, majd mindannyian kezet szorítottak velük és együttérzésüket fejezték ki. A pár ma már úgy gondolja, Isten nem véletlenül adta nekik ezt a betegséget, az Indiában végzett szolgálatuk során ugyanis az ottani leprások amint meglátták a férfin a lepra által hagyott nyomokat, azonnal bizalmukba fogadták őt, és szívesen hallgatták az Istenről szóló tanításait.

A lepra késői kezelésének következményeként nagyjából 3 millió mozgásában korlátozott ember él a Földön. A WHO adatai szerint 2011-ben több mint 219 000 új esetet diagnosztizáltak, az esetek több mint fele Indiában történt. A betegség nem örökletes és érintéssel nem terjed, leginkább a szegény, túlnépesedett helyeken jellemző. A lepra megfelelő gyógyszerekkel gyógyítható, ám az előítéletek miatt sokakat örökre kirekesztenek, főleg, ha a betegség látható nyomokat hagyott rajtuk.


Forrás: Medipress
2014. 01. 15.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés