2024. November 13. szerda
Országszerte programokkal várják az érdeklődőket a logopédia európai napján, március 6-án, az idei központi témát az írott nyelv, azaz az olvasás és az írás zavarai adják.

A Koronavírus valószínűleg már Magyarországon van A koronavírus valószínűleg már Magyarországon van; továbbra is indokolt az óvatosság, miközben el kell kerülni a pánikot - mondta Rusvai Miklós virológus, az Állatorvostudományi Egyetem oktatója.

A szakember kifejtette, bár Kínában már csökkenőben van a fertőzöttek száma, a "másodlagos gócokban", mint több európai országban vagy Iránban még csak most kezdődött a járvány felfutása. Az óvatosságot érintően azt mondta, ha valamelyik észak-olasz városba lenne lefoglalt útja, valószínűleg lemondaná, de nem azért, mert tart a betegségtől, hanem mert nem akar karanténba kerülni. Világjárványról akkor beszélünk, ha bizonyos számú ország érintett egy adott betegségben. Ugyanakkor ez csak játék a szavakkal, hiszen a vírus sem veszélyesebb, sem veszélytelenebb nem lesz, ha a világjárvány kritériumai teljesülnek.

_______________________________ajánló____________________________

Túlsúlyos cukorbeteg? Zsírmáj rizikója nagyobb! Fájdalommentes szűrésünk ingyenes!

A zsírmáj nem fáj, nem érzékelhető, mégis ez az első állapot, ami kezelés nélkül súlyos, olykor végzetes májbetegséggé alakulhat.

Alkalmas vagyok arra, hogy részt vegyek a térítésmentes zsírmáj vizsgálaton?>>

__________________________________________________________________

 

Rusvai Miklós kitért arra is, hogy egyelőre a mortalitási adat a koronavírus esetében magasabb, mint az influenzánál. Előbbinél 2 százalék feletti, de pontos adat még nincs, utóbbinál 1 százalék alatti. Hozzátette, a magas mortalitási adat jellemző azokra a kórokozókra, amelyek frissen kerültek át állatról emberre. A koronavírus - a fizikai ellenálló képességét tekintve - nagyjából az influenzához hasonlít. Egy úgynevezett burkos vírusról van szó, ami a nyirkos, hűvös időt szereti, érzékeny a "beszáradásra" és az UV-re. Ezért a szakemberek abban reménykednek, hogy az egyre melegedő időjárás miatt alábbhagy majd a vírus terjedése.

Fehérné Kovács Zsuzsanna, a Magyar Logopédusok Szakmai Szövetsége Egyesület elnöke azt mondta: az esemény célja, hogy felhívják a társadalom figyelmét a problémára, mert támogatás nélkül kérdéses az érintett gyerekek iskolai előrehaladása. Mosányi Emőke, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat főigazgatója közölte, Budapesten húszezer gyereknek nyújtanak nyelvi és beszédfejlesztést. A három- és ötéves korban végzett szűrések nagyon fontosak, azoknak köszönhetően ugyanis időben el lehet kezdeni a terápiát, és ezáltal meg lehet előzni, hogy a gyermeknek később tanulási nehézségei legyenek. A szakszolgálat a logopédia európai napja alkalmából a főváros minden kerületében programokkal várja majd az érdeklődőket.

Perkó László, a sajtótájékoztatónak helyet adó Budapesti Gépészeti Szakképzési Centrum Öveges József Szakgimnáziuma és Szakközépiskolájának igazgatója elmondta: tanulóik több mint 30 százaléka diszlexiás vagy tanulási zavarral küzd. Az ő képzésük, fejlesztésük komoly feladat, ezért az iskola mindent megtesz azért, hogy lépést tartson a szakma elvárásaival - hangsúlyozta. Molnárné Bogáth Réka, a Fővárosi Pedagógiai Szakszolgálat XXII. kerületi tagintézményének logopédusa arról szólt, hogy kilencedik alkalommal rendezik meg a Nyitott kapuk a logopédián című programot a Klauzál Gábor Művelődési Központban, március 4-én. Emellett főleg a központi témához kapcsolódó előadásokat, műhelymunkákat szerveznek.

Március 6-a 2004 óta a logopédia európai napja az Európai Unió Logopédusainak Állandó Bizottsága kezdeményezésére. Magyarországon 2012-től tartanak ezen a napon rendezvényeket, amelyek célja, hogy felhívják a figyelmet a kommunikációs zavarok sokféleségére, azoknak az egészségre, az életminőségre gyakorolt hatásaira, valamint a logopédiával kapcsolatos kérdésekre.


Forrás: MTI
2020. 02. 26.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -