2024. December 27. péntek
A macskakarmolási betegség tünetei -  A macskakarmolási betegség legfőbb tünetei: -  Mikor forduljon orvoshoz? -  A macskakarmolási betegség kiváltó oka -  A macskakarmolási betegség szövődményei -  A macskakarmolási betegség diagnózisa -  A macskakarmolási betegség kezelése -  A macskakarmolási betegség megelőzése
A macskakarmolási betegség (Bartonella-fertőzés) baktérium által okozott, macskáról emberre terjedő fertőzés. A fertőzés rendszerint kezelés nélkül meggyógyul, de legyengült immunrendszer esetén komoly megbetegedést okozhat.

Jellemző tünetei – láz, fejfájás, izom- és ízületi fájdalom, nyirokcsomó-megnagyobbodás – az állat karmolását vagy harapását követően általában hetekkel később alakulnak ki, de előfordulhat akár 3-4 hónapos lappangási idő is.

A macskakarmolási betegség tünetei

A macska karmolását, harapását követő napokban a sérülés helyén gyulladásra utaló bőrtünetek, vörösség, dudor, hólyag alakul ki. A bőrelváltozásból genny is ürülhet. A többi jellemző tünet – láz, fejfájás, a nyirokcsomók duzzanata – hetekkel a fertőzés után jelentkezik, és hónapokig is fennállhat.

Macskakarmolási betegség

Ha a karmolás vagy a harapás a lábon történt, akkor a lágyékhajlati nyirokcsomók, ha pedig a karon történt, akkor a nyak és a hónalj területén található nyirokcsomók duzzadnak meg. A nyirokcsomók érzékenyek lehetnek, a nyirokcsomó körüli bőr meleggé, pirossá válhat, esetenként genny is ürülhet belőle.

Immunkárosodás esetén (pl. HIV-fertőzés) a baktérium az egész szervezetben (máj, csontok, ízületek, tüdő, szem, lép, agy, szív) szétszóródhat, súlyos betegséget okozva.

A macskakarmolási betegség legfőbb tünetei:

• torokfájás, fejfájás;

• fáradtság;

• étvágytalanság;

• hőemelkedés, hidegrázás, láz;

• nyirokcsomó-megnagyobbodás;

• gyomorfájás, bélpanaszok;

• ízületi fájdalmak;

• izomfájdalom, izomremegés, izomrángatózás, izomgörcsök;

• bőrkiütések a karmolás, harapás helyén.

A macskakarmolási betegség bármilyen életkorban előfordulhat, de gyakoribb a gyermekeknél és a fiatal felnőtteknél, illetve a férfiak esetében. A betegség lefolyása teljesen tünetmentes is lehet.

Mikor forduljon orvoshoz?

Ha a macskával való játék, vagy szőrének gondozása közben szerzett sérülést követően gyulladásra utaló tüneteket tapasztal, melyek nem múlnak el rövid időn belül, vagy a nyirokcsomók duzzanata nem csak a karmolás közelében, hanem a test más pontjain is megjelenik, akkor forduljon mielőbb háziorvosához, hogy kizárhassa a hasonló tünetekkel járó, mielőbbi kezelést igénylő betegségeket.

Ha az immunrendszere károsodott (pl. HIV-fertőzött, szervtranszplantált, cukorbeteg, daganatos beteg), akkor azonnal forduljon háziorvosához, hogy megelőzze a súlyos, az egész szervezetet érintő bakteriális fertőzés kialakulását.

A macskakarmolási betegség kiváltó oka

A betegséget a Bartonella henselae nevű baktérium okozza, mely elsősorban a kóbor macskákban mutatható ki, anélkül, hogy az állatnál tüneteket okozna. A vizsgálatok szerint a macskák mintegy 40%-a lehet hordozó, elsősorban az egy év alatti kóbor állatok.

A fertőzést okozó baktérium a macska karmolása vagy harapása által okozott seben keresztül jut a véráramba. A betegség emberről emberre nem terjed, csak a fertőzött állat karmolásával, harapásával lehet elkapni.

A macskakarmolási betegség szövődményei

Szövődmények az immunrendszer legyengült állapotában léphetnek fel. A fertőzés legveszélyesebb szövődménye a kórokozó szétszóródása a központi idegrendszerben, ami súlyos, akár életet veszélyeztető betegségeket – agyvelő- és agyhártyagyulladás, görcsök, delírium, görcsös bénulás – is okozhat. Immunhiányos állapotban a szívbillentyűk is károsodhatnak a kialakuló szívbelhártya-gyulladás (endocarditis) miatt.

A macskakarmolási betegség diagnózisa

A betegség diagnosztizálásához fizikális vizsgálat, illetve a beteg alapos kikérdezése szükséges (az elmúlt pár hétben történt-e macskaharapás, -karmolás). A betegség felismerését segíti, ha még látható a karmolás vagy a harapás nyoma, illetve a környékén a dudor vagy a fekély.

A vér laborvizsgálata során gyorsult vérsüllyedés, emelkedett CRP-érték és fehérvérsejt-szám látszik.

A baktérium elleni antitest (ellenanyag) és/vagy a kórokozó antigénjének PCR-rel való kimutatása vérmintából segítheti a diagnosztizálást, illetve ritkán szükség lehet a nyirokcsomó szövettani vizsgálatára a nyirokcsomó-megnagyobbodással járó egyéb fertőzések és súlyosabb betegségek (például TBC, limfóma, daganatáttét) kizárására.

A macskakarmolási betegség kezelése

A betegség egészséges immunrendszer esetén általában kezelés nélkül is gyógyul, és nem hajlamos kiújulásra, mivel a fertőzés életre szóló védettséget biztosít.

Ha a betegség túlterjed a regionális nyirokcsomókon, ha súlyosak az általános tünetek, illetve ha gyenge a beteg immunrendszere, akkor hosszan tartó (4–6 hét) antibiotikumkúrára lehet szükség a gyógyuláshoz.

A macskakarmolási betegség megelőzése

A fertőzés elsődleges terjesztői a bolhák és kullancsok, ezért a legjobb megoldás, ha védjük a macskákat az élősködők ellen a különféle, erre a célra alkalmas készítményekkel (erről javasolt állatorvos tanácsát kérni). A macskák bolhamentesítése csökkenti a macskapopuláció átfertőzöttségét.

Fontos, hogy a macskával való játszás során ne engedjük az állatot karmolni, harapni, de ha ez mégis megtörténik, akkor a sebet azonnal fertőtleníteni kell. A kórokozó a macska nyálában is megtalálható, ami a szőrére kerülhet mosakodás során, ezért az állattal való játék, foglalkozás után mindig alaposan mossunk kezet.


Forrás: egeszsegvonal
2022. 10. 07.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés