A pulmonális artériás hipertónia (magas tüdővérnyomás, PHA) igen ritka betegség – egymillió emberből átlagosan ötvenet érint –, mégis bárkinél előfordulhat. A feltevések szerint nagyon magas a nem diagnosztizált esetek száma, és gyakran túl későn ismerik fel, de ha már diagnosztizálták, akkor minden nap számít annak megakadályozásában, hogy ez az amúgy halálos betegség tovább terjedjen.
A betegség a tüdőre és a szívre van hatással, és a tüdőartériákban fellépő magas vérnyomás jellemzi. Több különböző típusa létezik, de valamennyi szívelégtelenséghez vezet. Tünetei nem specifikusak, sok más betegségre is utalhatnak.
Az egyik első tünet a légszomj, amitől az olyan egyszerű tevékenységek is, mint a lépcsőzés, vagy egy rövid séta súlyos kihívássá válhatnak. Előrehaladott stádiumban az erős fulladás mellett gyengeség, fáradékonyság jelentkezik, és az ajkak elkékülése (cianózis) is jellemző.
A magas tüdővérnyomás bárkit érinthet, bármely életkorban, leggyakrabban mégis fiatal nőnknél fordul elő. Kiváltó oka az esetek többségében nem ismert, és csak nagyon ritkán örökletes. A jelenlegi kezelési lehetőségek korlátozottak, bár az utóbbi időben a betegek életkilátásai javultak.
A magyar Tüdőér Egylet és a PHA Europe (Európai Magas Tüdővérnyomás Szervezet) február 28-án, a Ritka Betegségek Nemzetközi Napján Európa-szerte figyelemfelhívó kampányt indított, hogy felhívja a potenciális betegek figyelmét a magas tüdővérnyomásra. Ha hirtelen légszomjat, gyengeséget vagy fáradékonyságot érez, feltétlenül forduljon orvoshoz!