2024. November 17. vasárnap
Kutatók szerint sejtek átültetésével a májba teljesen regenerálható a szerv.

A Nature Cell Biology szaklapban közzétett kutatás kimutatta, hogy egerekben majdnem teljesen helyreállítható a súlyosan károsodott máj működése. A szakértők azt remélik, hogy a felfedezés segíthet majd a májátültetésre váró várólistás betegeknek. A kutatás következő lépéseként most zajlanak az emberi szöveteken végzett kísérletek.

A máj rendkívül jó regenerációs képességgel rendelkezik, még akkor is képes visszanőni, ha a szerv felét eltávolították. Az Edinburgh-i Egyetem munkatársai a máj e rendkívüli regenerációs potenciálját vizsgálták. Normális esetben a máj fő sejttípusa, a hepatocita, képes a szerv helyreállítására. A kutatás egyik vezetője, Stuart Forbes professzor azonban azt is elmondta, hogy a hepatociták normális esetben fantasztikusan osztódnak, de végül feladják osztódási képességüket, és elöregednek – ezt tapasztaljuk a súlyos májkárosodás minden válfajánál. Az edinburgh-i kutatók ezért az epevezeték közeli rokonságban lévő őssejtjeit használták fel. Miután ezeket a sejteket befecskendezték az egerek károsodott májába, a szerv majdnem teljes mértékben regenerálódott.

Forbes professzor azt nyilatkozta, hogy a végcél egy klinikailag alkalmazható sejtterápia lenne, amelyet olyan súlyos májelégtelenségben szenvedő betegek esetében lehetne felhasználni, akiknél a szervátültetés nem lehetséges. A kutatók szerint a szervátültetésre alkalmatlan májakból származó szövetekből ki lehetne nyerni a szükséges sejteket. Forbes professzor ugyanakkor hangsúlyozta, hogy továbbra is a májátültetés lesz az elsődleges választás a betegek számára, ezért mindenkit arra buzdít, hogy iratkozzon fel a donorlistára.


Forrás: Medipress
2015. 08. 02.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -