2024. November 12. kedd
A kutatók szerint a drog különösen a tinédzserekre ártalmas, mert az addikciós folyamatokat befolyásolja a fejlődő agyban. Az eredmény meglehetősen nyugtalanító, mert a kannabisz nagyon népszerű a kamaszok körében.

Az illegális kábítószerek közül a marihuána a legelterjedtebb a tinédzserek körében, mert a többség ezt tartja a legkevésbé ártalmasnak. Ez a tévhit vezetett oda, hogy egyre több amerikai államban legalizálják és teszik könnyen hozzáférhetővé a szert. A törvények meghozatalakor azonban általában nem vették figyelembe a kannabisz hatását a legsérülékenyebb populációra, a tinédzserekre, és nem tanulmányozták a tudományos kutatásokat – állítják a tanulmány szerzői, Didier Jutras-Aswad, a Montreali Egyetem, valamint Dr. Yasmin Hurd, a New York-i Mount Sinai Egyetem kutatói.

A szakértők hozzátették, hogy bár a kamaszok kannabisz expozíciójának hosszú távú hatásának alaposabb megértéséhez további szisztematikus kutatásokra lesz szükség, a jelenleg rendelkezésre álló adatok azt bizonyítják, hogy a marihuána jelentős hatást gyakorol a felnőttkori addiktív viselkedésre, különösen a sérülékenyebb személyek alcsoportjában.

A marihuána azokon a kémiai receptorokon keresztül lép kölcsönhatásba az aggyal, amelyek olyan területeken helyezkednek el, amelyek a tanulásért, a jutalmazás szabályozásáért, a motivált viselkedésért, a döntéshozatalért, a szokások létrehozásáért és a motoros funkciókért felelősek. Mivel az agy struktúrái kamaszkorban gyorsan változnak, a kannabisz befolyásolhatja ezeknek a tulajdonságoknak a fejlődését. A kutatók azt is hozzátették, hogy a marihuána-függőség öröklött is lehet, vagy pszichológiai tényezők eredményeképpen is kialakulhat. A marihuána tehát nem ártalmatlan, és genetikai vagy pszichológiai szűréssel azonosítani lehet, kik vannak kitéve a droggal való visszaélés legnagyobb kockázatának.


Forrás: MTI
2013. 09. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -