2024. November 13. szerda
A kannabisz számos országban tiltott kábítószer, az orvoslásban azonban egyre nagyobb szerepet kap, az Egyesült Államokban például bizonyos betegségeknél fájdalomcsillapítóként vetik be. Kutatók azon dolgoznak, hogy ez a hatás kábulat nélkül is elérhető legyen.

A vadkenderben található tetrahidrokannabinol (THC) felelős a fájdalomcsillapításért és a bódulatért egyaránt. Az amerikai National Health Institutes kutatói, Wie Xiong és Li Zhang úgy változtatta meg a THC-t, hogy az anélkül éri el fájdalomcsillapító hatását, hogy kábulatot idézne elő – legalábbis egerek esetében.

marihuána

A THC hatásáért elsősorban a CB1 és CB2 kannabinoid-receptorok felelősek. Ezek molekuláris befogadók, amelyek megkötik a drog hatóanyagát, és elváltozást idéznek elő az agyban. Az elmúlt évek kutatásai rávilágítottak, hogy a THC fájdalomcsillapító hatásában több receptor is részt vehet.

Li és kollégái kimutatták, hogy a fájdalomcsillapító hatást elsősorban valóban egy másik receptortípus, az úgynevezett GlyR okozza. Ennek kiderítése olyan egerek segítségével sikerült, amelyekből hiányoztak ezek a receptorok: esetükben a THC elvesztette fájdalomcsillapító hatását, azonban elérte azt azoknál, amelyeknek a CB1 és CB2 receptorai hiányoztak. Ebből következtettek a kutatók arra, hogy a GlyR-receptorok játszhatják a főszerepet a fájdalomcsillapításban, míg a CB1 és CB2 a bódulatot okozza – írja a Der Spiegel című német lap internetes kiadása.

A következő lépésben a kutatók előállították a THC enyhén eltérő változatát, amely a GlyR-receptorokhoz kötődik, a CB1-hez és CB2-höz azonban nem. Ez az anyag fájdalomcsillapító hatást ért el az egereknél, kábulatot azonban nem. A rágcsálók testhőmérséklete nem változott, koordinációjuk és egyensúlyérzékük is megmaradt.

A kutatócsapat azt reméli, hogy a kutatás hozzájárulhat új gyógyszerek kifejlesztéséhez.


Forrás: MTI
2011. 04. 11.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -