Tünetek, okok
A prolaktin a tejelválasztásért felelős hormon, melynek szintje normál esetben a terhesség és szoptatás alatt magas. Azonban mennyiségét a szervezetben sok minden befolyásolhatja, kezdve a stressztől, egyéb endokrin zavarokon át, egészen a jóindulatú daganatig. A prolaktin termeléséért a hipofízis felelős. Túltermelése esetén szerteágazó tüneteket produkálhat: magas szintje esetén meddőség alakulhat ki, hiszen gátolja a petesejtek érését, a normál nemi ciklust. Emellett a tünetek között látásromlás, fáradékonyság, libidócsökkenés, de még a tejcsorgás is előfordulhat – ez utóbbi a nem terhes nőknél, sőt, a férfiaknál is jelentkezhet.
Kevesen tudják, mi mindenben segít legfontosabb vitaminunk >>>
A prolaktin magas szintjét – mint azt már említettük – okozhatja a stressz is. Többek között ez az oka, hogy a túlságosan stresszes munkakörben dolgozó nők sokkal nehezebben esnek teherbe. Érdemes tudni, hogy a PCOS, IR, a pajzsmirigyzavarok és a mellékvese rendellenességei is együtt járhatnak a problémával, így érdemes ezekre is gyanakodni ekkor. Előfordulhat továbbá, hogy a prolaktin túltermelését a hipofizis jóindulatú daganata, a prolaktinoma okozza. Ez vezethet akár látásromláshoz is, hiszen az agyalapi mirigy éppen a szemideg mögött helyezkedik el. Ha a daganat elég nagy, akkor nyomni kezdi az ideget, ami látásromlást, látótérkiesést, de akár vakságot is okozhat. Azonban a probléma leggyakrabban meddőségben, korai vetélésben, impotenciában, hüvelyszárazságban nyilvánul meg.
A legújabb testsúlycsökkentő módszer - az orvos válaszol > > >
Megoldás lehet a stresszcsökkentés, gyógynövény, gyógyszer
A magas prolaktin szint kezelésében az Agnus Castus, vagyis a barátcserje lehet nagyon hasznos segítőnk- mondja dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont holisztikus szemléletű endokrinológusa. A növény gazdag fitohomonokban, és hatással van a prolaktin szintjére is. A meddőség kezelésének egyik lehetséges alternatívájaként is ismert barátcserje képes csökkenteni a prolaktin hormonnak magas szintjét, ráadásul az alacsony progeszteron szintre is pozitív hatással van. Emellett igen eredményesnek bizonyulnak különböző stesszcsökkentő gyógynövények is (pl. citromfű, levendula), autogén tréning, meditálás, rendszeres sportolás, természetjárás. Amennyiben ezek nem vezetnek eredményre, akkor gyógyszeres kezelésre lehet szükség, ám ha a problémát az agyalapi mirigy jóindulatú daganata okozza, annak méretétől, elhelyezkedésétől, konzervatív terápiára adott reakciótól függően a végleges megoldást a műtét beavatkozás hozza meg.