2024. Szeptember 28. szombat
A személyre szabott immunterápia a jövőben akár az előrehaladott stádiumú bőrrákot is gyógyíthatja. Az előzetes vizsgálatok alapján hétből hat esetben ugyanis hatékonynak bizonyult az injekciós kezelés – derül ki a Washingtoni Egyetem Orvosi Karának kutatásából.

Az újfajta módszer alkalmazásakor a beteg saját sejtjeinek segítségével váltanak ki immunválaszt, amely a rákos sejtek ellen irányul, lassítva azok növekedését. A szakértők egyike, Dr. Gerald Linette személyre szabott immunterápiaként hivatkozott az eljárásra. A melanoma a legveszélyesebb bőrrákfajta. Kialakulásában Dr. Linette szerint szerepet játszik az immunrendszer, ezért került sor annak megfigyelésére, hogy az interleukin 12p70 molekula növelheti-e a rákra adott immunválaszt.

„Az eredmények alapján az interleukin 12p70 molekula fontos szerepet játszik a betegség szabályozásában. Serkenti az immunválaszt, hogy a T-sejtek közvetlenül a tumor ellen lépjenek fel” – magyarázta Dr. Linette. A páciensek közül voltak olyanok, akiknek a szervezete sok interleukin 12p70-et termelt, és az ő állapotuk jobb volt. Akiknél alacsonyabb volt ezen molekula aránya, azok állapota romlott. Utóbbiaknál a szakértők szerint másfajta immunserkentő módszert kell keresni. A tanulmány a Journal of Clinical Investigation című szakfolyóirat júliusi számában jelent meg, és azt taglalja, hogy a vakcina hét IV. stádiumban lévő melanomás betegnél, akiknek már áttét is képződött a testében. „Ez egy hatalmas első lépés” – fogalmazott Dr. Michele Green, a New York-i Lenox Hill Kórház bőrgyógyásza, aki szerint a jövőben akár mindennapossá is válhatnak az ilyen technológiák. „Még gyerekcipőben jár a módszer, de így válik majd gyógyíthatóvá a rák” – tette hozzá. Jelenleg az előrehaladott melanomás betegek számára nincs kezelési lehetőség.

A kísérleti vakcina a beteg dendritikus immunsejtjeiből készül. A kutatók fokozott interleukin 12p70 termelésre ösztönözték a sejteket, amely nagyszabású immunválaszhoz vezet a rák ellen. A szakértők képesek voltak aktiválni ezeket a dendritikus sejteket, mielőtt visszahelyezték volna a páciens testébe. A jelenlegi oltás biztonságosabbnak tűnik a korábbi próbálkozásoknál, de a gyakorlati alkalmazásig még mindig évek vannak hátra. Dr. Linette elmondása alapján egyelőre nem terveznek klinikai teszteket.


Forrás: Medipress
2013. 07. 19.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés