2024. November 08. péntek
A változókor nem tabu többé: Madonnától Kim Cattrallig, a Szex és New York színésznőjéig egyre több sztár kezd őszintén vallani arról, hogy őket is elérték a kellemetlen tünetek, és megoldási javaslatokat kínálnak a sorstársaiknak. Íme néhány hasznos tanács!

A menopauzával járó változatos tünetek közé tartoznak a hőhullámok, depresszió, koncentrációs és memóriazavarok, éjszakai izzadás, gyakori vizelési inger, fáradtság, álmatlanság, fájdalmak és súlynövekedés, főleg deréktájon. Ezeket a tüneteket mind a hormonszint esése okozza, amelynek hatására a termékenység is megszűnik. Szerencsére megfelelő táplálkozással, rendszeres testmozgással és a stressz lehetőség szerinti csökkentésével enyhíteni lehet a panaszokat. Az alábbi ötletek is segítségünkre lehetnek:

klimax

Vezessünk naplót a hőhullámokról
A hőhullám a bőrben található vérlemezkék hirtelen tágulásának az eredménye, amelynek során nagyon kellemetlen meleg érzés indul el a mellkastól a nyakon át az arc irányába. Segíthet, ha dokumentáljuk ezeket az eseteket abból a szempontból, hogy milyen ételeket fogyasztottunk előtte, és milyen hangulatban voltunk, amikor történt. Így meg lehet állapítani, milyen körülmények között tör ránk a hullám, mit érdemes elkerülni.

Biztos, hogy jót tesz a hormonpótlás?
A pótlás segít kezelni a hőhullámokat és az éjjeli izzadást, enyhíti az álmatlanságot és csökkenti a csontritkulás veszélyét. Kis mértékben növeli viszont a mellrák és a vérrögök kialakulásának kockázatát. Hatvan éves kor alatt több előnye van, mint hátránya, de alternatív megoldásokkal is lehet próbálkozni.

Hormontartalmú ételek
Az ösztrogén hormonéhoz hasonló hatást kiváltó fitoösztrogéneket számos étellel is bevihetünk a szervezetbe. A szója – és a belőle készült élelmiszerek – mellett a csicseriborsó, a száraz-, a vörös- és a vajbab pedig gazdagok ebben a hormonban, de a káposzta, kelkáposzta, brokkoli, fokhagyma, és a lenmag is tartalmazzák.

Óvjuk a csontjainkat
A menopauzát követő lassú csontritkulás megelőzhető megfelelő mennyiségű kalcium, magnézium, D-vitamin és cink bevitelével. A tejtermékekben található a legtöbb kalcium (egy pohár joghurt fedezi az ajánlott napi mennyiség egyötödét), ahhoz azonban, hogy tökéletesen felszívódjon, D-vitaminra van szükség, amely a napsütés hatására termelődik a szervezetben. Magnézium a mogyoróban, a teljes kiőrlésű gabonakészítményekben és a leveszöldségekben található. A hús, a tejtermékek, a teljes kiőrlésű készítmények és a magvak gazdagok cinkben, amely segíti a csontképződést.

Gyógynövények
Sok gyógynövény tartalmaz ösztrogént, ezt azonban a nők felének szervezete nem tudja feldogozni. Próbáljunk ki néhány ilyen készítményt, de ha nem tapasztalunk javulást, három hónap elteltével fejezzük be. Szedésükről mindig tájékoztassuk a háziorvosunkat. A barátcserjéről állítják, hogy egyensúlyban tartja a hormonháztartást azzal, hogy stimulálja az agyalapi mirigyet, így akadályozza meg a hőhullámokat és az izzadást.

Egy kis alkohol
A vörösbor védelmet nyújt a szív- és érrendszeri megbetegedések ellen, és csökkenti a gyomorrák és az Alzheimer-kór kialakulásának veszélyét.

Séta a stressz ellen
Egy nyolc évig tartó amerikai kutatás szerint azok a nők, akik hetente legalább ötször negyven percet sétáltak, kevésbé voltak depressziósak és stresszesek, mint inaktívabb társaik. Ennek az lehet az oka, hogy a gyaloglás serkenti az agyban a boldogságért felelős endorfin nevű hormon termelődését.


Forrás: Medipress
2011. 03. 10.
Ossza meg: Kövessen minket:



Vital - egészségügyi linkcentrumKeresés
- Karácsonyi ajánlat -
- Kiemelt ajánlat -
- Egészségplázából -